Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
- "Açıkça söylüyorum, muhataplar, HDP ve örgüt kesimi Çözüm Süreci'ne ihanet ettiler. 6-7 Ekim ile başlayan ve ondan sonra yaşanan gelişmeler Çözüm Süreci'ni adeta sabote etti" - "(Ankara'daki terör saldırısı) Türkiye'ye karşı haince ve büyük bir oyun. İnşallah bütün boyutlarıyla geri planıyla açığa çıkarılması, sebep olanların cezalandırılması için çalışmalar yapılıyor"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Çözüm Süreci'ne ilişkin, "Açıkça söylüyorum, muhataplar, HDP ve örgüt kesimi Çözüm Süreci'ne ihanet ettiler. 6-7 Ekim'le başlayan ve ondan sonra yaşanan gelişmeler Çözüm Süreci'ni adeta sabote etti" dedi. 

Atalay, seçim çalışmaları kapsamında AK Parti Erciş İlçe Başkanlığını ziyaret ederek partililerle bir araya geldi. 

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay, burada yaptığı konuşmada, ilçe ziyaretlerine Erciş'ten başladıklarını ve burada tüm kesimlerle bir araya geleceklerini belirterek, 23 Ekim 2011'de yaşanan depremde en çok zararı Erciş'in gördüğünü anımsattı. 

Depremden kısa süre sonra dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilçeye geldiklerini hatırlatan Atalay, zarar gören köylere verdikleri desteklerle çok güzel evlerin inşa edildiğini ve köylerin köy-kente dönüştürüldüğünü anlattı.

- Ankara'daki terör saldırısı

Ankara'daki terör saldırısı haberini Van'daki bir programı sırasında haber aldığını hatırlatan Atalay, şunları söyledi:

"Dün Ankaradaydım. O acı olayı üzüntümüzü burada bir kez daha ifade ediyoruz. Bu, belli bir kesime değil, Türkiye'ye milletimize yapılmış bir terör olayı ve büyük bir katliamdır. Her boyutuyla telin ediyoruz. Hükümetimiz bu konuda her boyutuyla çalışıyor. Seçim çalışmalarımız iptal edildi. Ankara'da da İçişleri Bakanımızla görüştüm. Çalışmaları hakkında bilgi de almış olduk. Her yönüyle hükümet konu üzerinde çalışıyor. Türkiye'ye karşı haince ve büyük bir oyun. İnşallah, bütün boyutlarıyla, geri planıyla açığa çıkarılması, sebep olanların cezalandırılması için çalışmalar yapılıyor."

- Çözüm Süreci

Atalay, Çözüm Süreci'nin sahibinin hükümetleri olduğunu ve 2005 yılından bu yana bu yönde yaptıkları çalışmaları en iyi bölge halkının bildiğini vurgulayarak, geçmişin yaralarını sarmak, bu bölgelerde yapılan haksızlıkları gidermek için büyük bir demokrasi mücadelesi verdiklerini dile getirdi.

Hükümetin yaptığı çalışmalarla ilgili hazırlanan "Sessiz Devrim" kitabında demokratikleşme konusunda atılan adımlar, anayasa ve yasa değişiklikleriyle ilgili tüm bilgilerin yer aldığını aktaran Atalay, şöyle konuştu:

"Bu devrimlerin yüzde 75'i Kürt vatandaşlarımızla ilgilidir. Bunları iyi düşünmesi lazım. Çözüm Süreci neden kesintiye uğradı. Biz ona kesinti diyoruz, beklemede diyoruz. Çözüm Süreci bitmiş değil. AK Parti hükümetleri ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti bu sorunları görüşerek ve makul şekilde çözüme kavuşturmak için elinden geleni yaptı. Açıkça söylüyorum, muhataplar, HDP ve örgüt kesimi Çözüm Süreci'ne ihanet ettiler. 6-7 Ekim ile başlayan ve ondan sonraki gelişmeler Çözüm Süreci'ni adeta sabote etti. Güvenlik tedbirleri deniyor. Bu bölgede o kadar baskı var ki vatandaşlara karşı seçim sandıklarına kadar uzanan. Devlet bu operasyonları bölgede yaşayan vatandaşın üzerindeki baskıları gidermek, onları korumak için yapıyor."

- Belediye başkanının gözaltına alınması

Atalay, gazetecilerin Erciş Belediye Başkanı Diba Keskin'in gözaltına alınmasıyla ilgili sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Mahiyetini bilmiyorum, dün akşam duydum. Yargıyla, vatandaşlar arasında. Bizimle ilgisi olan bir konu değil. Bir açıklamaları olmuş, başsavcılık onu suç olarak kabul edip gözaltı yapmış. Onlar, hukukun içinde adaletli şekilde gerekeni yaparlar. Bizim o konuda söyleyeceğimiz bir şey yok. Burası demokratik bir ülke, suç işleyen varsa savcılarımız vardır gerekeni yapar. O şekilde değerlendiriyoruz. Bizde seçim çalışması yapıyoruz. Konuşmalarımızda büyük hassasiyet gösteriyoruz, bu hassasiyeti herkesin göstermesi gerekiyor."