Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
- "Dini hayat, dinimiz bizim için en önemli birleştirici unsurdur. Bizi birleştiren en fazla dinimizdir. Fitneye, bölücülüğe, her türlü ırkçılığa karşı bizi bir tutan, birlikte tutan bağımız inancımız ve dinimizdir."

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Dini hayat , dinimiz bizim için en önemli birleştirici unsurdur. Bizi birleştiren en fazla dinimizdir. Fitneye, bölücülüğe, her türlü ırkçılığa karşı bizi bir tutan, birlikte tutan bağımız inancımız ve dinimizdir" dedi.

Atalay, 23 Ekim 2011'de yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremde yıkılan Karayusufpaşa Camisi'nin yerine yaptırılan caminin açılış törenine katıldı. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 10 milyon liraya yaptırılan 2 bin 500 kişilik caminin ibadete açıldığını belirten Atalay, çok hayırlı bir vesileyle Erciş'te bir araya geldiklerini ifade etti. 

Deprem günlerinin ardından bölgeye yatırımlarının devam ettiğini anımsatan Atalay, şöyle konuştu:

 "Deprem günlerini hep birlikte yaşadık. Allah bir daha o acıları göstermesin. İlk akşam başbakanımızla birlikte geldiğimizde hala sarsıntılar devam ediyordu. O günden başlayarak bölgede sizlerin arasında depremin yaralarını sarmak için çalıştık ve şimdi gelirken gördüm iki yeni mahalle kurulmuş. Hamdolsun hem Erciş'te hem Van'da ve köylerde yeni bir hayat başladı. Van ve Erciş arası köylerde de çok hasar olmuş bazı köyler baştan sona yıkılmıştı. Orada evler yapıldı, çok güzel oldu." 

Açılışını gerçekleştirdikleri caminin çok büyük bir eser olduğunu, cuma günü hizmete açılmasının da ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Beşir Atalay, Erciş halkının dini hayata büyük önem verdiğini kaydetti. 

Caminin 10 milyon liralık maliyetinin olduğunu, 2 bin 500 kişiye hizmet vereceğini anlatan Atalay, "Dini hayat, dinimiz bizim için en önemli birleştirici unsurdur. Bizi birleştiren en fazla dinimizdir. Fitneye, bölücülüğe, her türlü ırkçılığa karşı bizi bir tutan, birlikte tutan bağımız inancımız ve dinimizdir. Onun için camiler haftasında bu caminin açılışını çok anlamlı ve değerli buluyorum. Emeği geçenlere ve katkı sunanlara teşekkür ederim" diye konuştu.

Atalay, konuşmanın ardından açılışı gerçekleştirilen camide cuma namazı kıldı.

Törende, Vali İbrahim Taşyapan, İl Müftüsü Nimetullah Arvas ve AK Parti Van milletvekili adayları da yer aldı.