Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
- "(Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanması) Sınır kapısı 19 Ekim Pazartesi günü çalışmaya başlayacak. Tüm kararları ve gerekli güvenlik önlemleri alındı. Bütün ilgilenenlere bunu duyuruyorum" - "(Seçim çalışmaları) Seçim ortamı ve huzuruyla ilgili biz 1 Ekim'de kampanyayı başlattık ve şu ana kadar seçimin huzurunu bozacak bir olayı yaşamadık. Hiç kimse kimseyi rahatsız etmedi. Seçim çalışmalarını aksatacak herhangi bir olay olmadı" - "(Van'daki terör saldırısı) Yargı, kendi önlerine koyar onlarda görürler. Bölgede belediyelerin bu konulara ne kadar girdiği, terör unsurlarını ne kadar himaye ettiğini, gelirlerini hizmete değil, onlara harcadığını bilmeyen yoktur"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, terör saldırıları nedeniyle bir süredir hizmet verilemeyen Kapıköy Sınır Kapısı'nın 19 Ekim Pazartesi günü açılacağını bildirdi.

Atalay, AK Parti İl Başkanlığı'nda düzenlediği basın toplantısında, çok olumlu ve kapsamlı bir seçim çalışması yürüttüklerini, Van'ın tüm köylerine, mahallelerine, ilçelerine gitmeye çaba gösterdiklerini belirtti.

Beşir Atalay, "Atmosferi de iyi görüyoruz. Bir kamuoyu yoklaması yaptırmadım ama başbakanımızın mitinginden sonra kamuoyu yoklaması planlayacağız. Seçim ortamı ve huzuruyla ilgili biz 1 Ekim'de kampanyayı başlattık ve şu ana kadar seçimin huzurunu bozacak bir olayı yaşamadık. Hiç kimse kimseyi rahatsız etmedi. Seçim çalışmalarını aksatacak herhangi bir olay olmadı. Biz de bütün birimlerimizle bütün ilçelerimizi geziyoruz ve tüm kesimlerle bir araya geliyoruz" diye konuştu. 

- AK Parti 'nin Van mitingi

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun katılımıyla 20 Ekim günü saat 13.00'te miting düzenleyeceklerini anlatan Atalay, mitingin güçlü geçmesi için teşkilat olarak büyük bir çaba gösterdiklerini kaydetti.

Başbakan Davutoğlu'nun mitingin ardından Edremit ilçesinde yapılan ve uluslararası standartlarla donatılan 5 bin kişi kapasiteli kapalı spor salonunun açılışını gerçekleştireceğini ifade eden Atalay şöyle devam etti:

"Açılıştan sonra genel başkanımızın, kentimizin ileri gelenlerine akşam yemeği olacak, sonra da uğurlayacağız. Pazartesi günü Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz gelecek.  Onunla da bazı çalışmalarımız var. Tekstil kenti inceleyeceğiz. Akşam esnaf odaları birliği ve esnaflarla çok katılımlı bir yemeği olacak. 20 Ekim sabahı da üniversitenin çok önemli yatırımı olan teknokentin açılışını yapacağız. 25 Ekim'de Bülent Arınç, 27 Ekim'de Ali Babacan gelecek ve burada farklı kapsamlı programlarımız olacak. Çizdiğimiz bir yol var, onu adım adım yürütüyoruz. Görüşmediğimiz bir kesim kalmıyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz bundan sonrası Vanlı kardeşlerimizin kendi değerlendirmeleridir."

- Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanması

Seçimlere çok iyi hazırlanarak, Van'a özel bir seçim beyannamesi düzenlediklerini anımsatan Beşir Atalay, güvenlik gerekçesiyle bir süredir kapalı olan Kapıköy Sınır Kapısı'na ilişkin de şu bilgileri verdi:

"Kapıköy Sınır Kapısı 19 Ekim Pazartesi günü çalışmaya başlayacak. Kararları ve gerekli güvenlik önlemleri alındı. Bütün ilgilenenlere bunu duyuruyorum. Bütün önlemler alındı. Oradaki bütün eksiklikler tamamlandı. Pazartesi gününden itibaren Kapıköy'den geçişler başlayacak." 

- Van'daki terör saldırısı

Beşir Atalay, basın mensuplarının Van'da bir polisin şehit edildiği terör saldırısında etkisiz hale getirilen terör örgütü mensubunun üzerinden çıkan otel faturalarına ilişkin sorusuna şu yanıtı verdi:

"Bu bir bilgidir duyumdur. Ama yargının elinde bir konu. Yargı, kendi önlerine koyar onlarda görürler. Bölgede belediyelerin bu konulara ne kadar girdiği, terör unsurlarını ne kadar himaye ettiğini, gelirlerini hizmete değil onlara harcadığını bilmeyen yoktur. Yargı bu konuda gerekeni yapacaktır."