Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
- "Devlet operasyonları, bölgede yaşayan vatandaşların üzerindeki şiddeti, baskıyı, güvenlik güçlerimize saldırıları önlemek için yapıyor. Bir gün tekrar samimiyetle 'biz silah bırakıyoruz' iradesi ortaya konursa çalışmalar yeniden başlar. Aksi takdirde, devlet her karış toprakta, güvenliği sağlamak için gerekeni yapar" - "7 Haziran seçimlerinden sonra yaptıkları, beyanatları ve seçim öncesinde bölgede estirdikleri terör, onların terörle aralarına hiçbir mesafe koyamayacaklarını gösterdi" - "Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olan yerlerde sorunlar var. Ama bu seçimden sonra, hükümetin ve meclisin gündemine ilk gelecek konu Büyükşehir Yasasıdır. Bu yasa değişecek"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Devlet operasyonları, bölgede yaşayan vatandaşların üzerindeki şiddeti, baskıyı,  güvenlik güçlerimize saldırıları önlemek için yapıyor. Bir gün tekrar samimiyetle 'biz silah bırakıyoruz' iradesi ortaya konursa çalışmalar yeniden başlar. Aksi takdirde devlet her karış toprakta güvenliği sağlamak için gerekeni yapar" dedi. 

Atalay, seçim çalışmaları kapsamında Van'ın Çatak ilçesinde muhtarlar ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. 

Büyük bir heyecan ve özveriyle Van'da seçim kampanyası yürüttüklerini bildiren Atalay, kamuoyu yoklamalarına göre tek başına iktidar olma ihtimallerinin sınırda yer aldığını, bunu artırmak için tüm kesimlerle bir araya gelerek düşüncelerini paylaştıklarını ve oy istediklerini söyledi.

Atalay, 7 Haziran seçimlerinde sandıklarda yapılan hilelerin farkında olduklarını ve bunları önlemek için özel bir ekip kurduklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

"Bölgemizdeki birliği ve bütünlüğü kendi hayatımızdan önemli görüyoruz. Bu bölgedeki seçim sonucu, Türkiye 'nin geleceği anlamına geliyor. Bölgede yaşanan sorunları biliyoruz. Büyükşehir Yasası'nın getirdiği sorunlar var. Büyükşehir Belediyesinin sorumluluğunda olan yerlerde sorunlar var. Ama bu seçimden sonra hükümetin ve meclisin gündemine ilk gelecek konu Büyükşehir Yasası'dır. Bu yasa değişecek. Bunun büyükşehirlerin hepsinde özellikle de ilçe belediyelerine getirdiği sıkıntılar var. Özel İdareler ortadan kalkınca hizmetlerin köylere ulaştırılması konusunda sıkıntılar oldu. Seçimin ardından bu konular yeniden ele alınacak." 

Güvenlik güçlerinin seçim günü, bina dışında tüm önlemleri alacağını, partililerin de binaların içinde ve sandık başında gerekeni yapacağını bildiren Atalay, seçim çalışmaları kapsamında şu ana kadar bir sorunun yaşanmadığını, kimsenin kimseyi rahatsız etmediğini vurguladı.

Atalay, parti olarak her zaman şiddetle mücadele ettiklerini ve şiddet yapanlara da asla müsaade etmeyeceklerini ifade etti.

Atalay, şöyle devam etti:

"Türkiye'de hiçbir bölgede şiddete, teröre müsaade edilmeyecek, güvenlik güçlerimiz seçimin ardından da çalışmalarını devam ettirecek. Devlet bu sorunları barış içinde çözmek için elinden geleni yaptı ama onlar sürece ihanet ettiler. Devlet şimdi her yerde kamu güvenliğini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Ülkenin her yerinde insanlar huzur içinde yaşayana kadar bu devam edecek. Bölgede havaalanları açılıyor ama çalıştırmamak için sabotaj yapıyorlar. Gümrük memurlarını kaçırıyorlar ve sınır kapıları aylarca kapalı kalıyor. Bölge insanının huzurunu kaçırmak için ellerinden geleni yapıyorlar. 2005'ten beri bu işlerin çözümü demokratikleşme adımlarının arttırılması için çaba gösterenlerden biriyim. 7 Haziran seçimlerinden sonra yaptıkları, beyanatları ve seçim öncesinde bölgede estirdikleri terör, onların terörle aralarına hiçbir mesafe koyamayacaklarını gösterdi. Onlar terör ve şiddetle siyaset yapmak istiyorlar ama bu siyaset değildir. Bu ülkede Türkiye Cumhuriyeti ve milletin iradesiyle ortaya çıkan hükümetle bu şekilde mücadele etmek yanlıştır ve edilemez de."

Atalay, son zamanlarda operasyonların neden yapıldığıyla ilgili sorularla karşılaştıklarına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Devlet operasyonları bölgede yaşayan vatandaşların üzerindeki şiddeti, baskıyı, güvenlik güçlerimize saldırıları önlemek için yapıyor. Bir gün tekrar samimiyetle 'biz silah bırakıyoruz' iradesi ortaya konursa çalışmalar yeniden başlar. Aksi takdirde devlet her karış toprakta güvenliği sağlamak için gerekeni yapar. Şu anda operasyonlar bunun için yapılıyor ve seçimden sonra da bu devam edecek. Kimse bu alanı boş bulamayacak." 

Atalay konuşmasının ardından ilçe merkezindeki esnafı ziyaret etti.