Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay:
- "Vanlı genç kardeşlerimin işe ihtiyacı var, onunla uğraşmamız lazım. Eline molotofkokteyli verip dağlara götürerek genç yaşta öldürtmek, ideoloji değildir" - "Ülkenin bütçesinde de sorunlar var, esnafımızın işinde de sorunlar var. İnşallah seçimin ardından yeni tek başına güçlü hükümet kurulur ve ülkenin istikrarını sağlar"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Vanlı genç kardeşlerimin işe ihtiyacı var, onunla uğraşmamız lazım. Eline molotofkokteyli verip dağlara götürerek genç yaşta öldürtmek, ideoloji değildir" dedi. 

Atalay, Van'daki seçim çalışmaları kapsamında, Van-Erciş Karayolu üzerinde bulunan Marangozlar ve Keresteciler Sitesi'ni ziyaret ederek, esnafla bir araya geldi. 

Esnafın sorunlarını dinleyerek taleplerini not alan Beşir Atalay, seçimlerin aynı zamanda ülkelerin ve kentlerin meselelerini görüşmek için bir vesile olduğunu dile getirdi. 

Atalay, esnafın dile getirdiği sorunların zor işler olmadığını, ancak hepsinin ötesinde ülkenin huzur ve istikrarının önemli olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

" Türkiye , 13 yıllık süreçte huzurlu, istikrarlı dönem yaşadı. Şu anda Van'da ekonominin konuşulduğu her yerde sorun var. Ülkenin bütçesinde de sorunlar var, esnafımızın işinde de sorunlar var. İnşallah seçimin ardından yeni tek başına güçlü hükümet kurulur ve ülkenin istikrarını sağlar. Van'da terör ve şiddet var. Bölgede hükümet, devlet bununla kararlı şekilde mücadele ediyor. Terör yok olana kadar bu güvenlik önlemleri devam edecek. Kimse kimseye baskı kuramayacak, tehdit edemeyecek."

Şiddet ve terör endişesinin bölgeyi çok etkilediğini, İran ile gümrük kapısının kapanması ve insanların bölgeye gelmekten çekinmesi nedeniyle kentteki otellerin boş, esnafın iş yapamaz durumda olduğunu vurgulayan Beşir Atalay, Van'ın can damarı olan sınır kapasının açık olduğu sürece kentte durgunluğun yaşanmayacağını belirtti.

Gümrük personellerini kaçıranların Van'ın kötülüğünü, esnafın hayatından bezerek kenti terk etmesini istediğini bildiren Atalay, şöyle devam etti:

"Ticaret Odası'na gittim ziyarete, ilk gündeme getirdikleri 'kapıyı açtırın' oldu. Neden kapandı dedim, o, onları ilgilendirmiyor, sadece 'hükümet kapıyı neden kapalı tutuyor' diyorlar. O kapıyı niye kapattılar, onları kaçıran kim? Bu hainliği yapanlara neden bir cümle söylemiyorsunuz, önce bunu söyleyin. Biz açtırdık kapıyı, faaliyete başladı. Başka partiler gelip burada siyaset yapamıyor. Rakibimiz olan parti de terörle birlikte. Dün bir yerde bildiri dağıtan kadın kolları üyelerimize müdahale etmişler. Biz bunların hesabını sorarız. Bizim parti çalışmalarımıza kimse engel olamaz. Sandıklarımıza da sahip çıkacağız. Kimse sandıkların sayımına, dökümüne hile, sahtekarlık karıştıramayacak."

Beşir Atalay, AK Parti olarak seçimlerin ardından Van'da yeni bir dönem başlatacaklarını ifade ederek, "Siyaset ideoloji için yapılmaz, hizmet için yapılmalı. Van'ın yaş ortalaması 20. Hep genç ve işsiz insanlar. Vanlı genç kardeşlerimin işe ihtiyacı var. Onunla uğraşmamız lazım. Eline molotofkokteyli verip dağlara götürerek genç yaşta öldürtmek, ideoloji değildir. Bu sorunları çözmek için sandık en iyi vasıta. Silah hiçbir sorunu çözmemiş, çözemez. Demokrasi ve sandıkla sorunlar çözülür" diye konuştu.

Atalay, konuşmasının ardından sanayi sitesindeki esnafı dolaşarak, çalışmaları hakkında bilgi aldı.