Eski Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da:

Eski Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da:
Eski Başbakan Yardımcısı Atalay, Van'da:
- "Hem Van'da hem genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 7 Haziran seçimlerine göre, 1 Kasım seçimi önemli bir fark oluşturdu. Bölgede Van başta olmak üzere bütün illerde oylarımız arttı." - "Vatandaşlarımızla ilişkilerimizi daha çok artırmak durumundayız. Sevgi ile herkesle diyalog halinde olmamız gerekiyor"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı ve AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay,  Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 7 Haziran seçimlerine göre, 1 Kasım seçiminin önemli bir fark oluşturduğunu belirterek, "Bölgede Van başta olmak üzere bütün illerde oylarımız arttı. Vatandaşlarımızla ilişkilerimizi daha çok artırmak durumundayız. Sevgi ile herkesle diyalog halinde olmamız gerekiyor" dedi.

Atalay, AK Parti Van İl Başkanlığında, İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katıldı. Toplantıda konuşan Atalay, yeni dönemde yapacakları çalışmalar için toplantı düzenlediklerini söyledi.

1 Kasım seçimlerinden sonra ilk Danışma Meclisi Toplantısı'nı gerçekleştirdiklerini belirten Atalay, şöyle konuştu:

"Aynı zamanda Türkiye de yeni bir düzenin kurulduğu ve hükümetimizin güvenoyu aldığı, çalışmalarına başladığı, meclisin yeni yeni çalışmaya başladığı ve bizim de hem seçim bölgemizle hem de meclis çalışmalarıyla ilgili yeni görevlerimizi de aldığımız yeni bir döneme girdik. Hem Van'da hem genelde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde, 7 Haziran seçimlerine göre 1 Kasım seçimi önemli bir fark oluşturdu. Bölgede Van başta olmak üzere bütün illerde oylarımız arttı. Bunu çok önemli bir gelişme olarak görüyoruz. Ankara'da da bunu konuştuk ve paylaştık. Tabi hükümetimiz önümüzdeki dönemde, bu bölgelerde sağlamış olduğumuz başarıyı, hem hükümetimiz hem partimiz iyi değerlendirmek durumundadır. Bizler bunu hükümetimize de partimize de en etkili şekilde anlattık, anlatıyoruz. Bu dönemde AK Parti'ye bu dönüşün iyi değerlendirilmesi ve bunun daha da artırılması için de bölgede çalışmaların denetlenmesi çok önemlidir."

 - "Hepimize büyük işler düşüyor"

Hükümetin bölgemize dönük, bundan sonra oyları daha da arttırıcı çalışmalar yapacağını ve bu konuda herkese çok iş düştüğünü belirten Atalay, seçimlerde Van'da oylarını yüzde 50 artırarak büyük başarı elde ettiklerini anımsattı.

Yurt dışı oylarla 150 bine yakın oy aldıklarını, bu artışın çok önemli olduğunu kaydeden Atalay, küçük bir oy farkıyla 3. vekili çıkaramadıklarını ve bununda içlerinde ukde olarak kaldığını ifade eden, şöyle konuştu:

"İyi bir sistemle, tam bir kardeşlik duygusu içinde çalışmalarımızı yürütürsek, sonucunu alabiliyoruz. Özellikle Van ve ilçelerinde AK Parti tabanının geniş olduğunu görebiliyoruz. Halen bu oyumuzun çok ötesinde bir oy potansiyelimiz var. Bunun için hepimize seçimden sonraki dönemlerde, büyük işler düşüyor. Vatandaşlarımızla ilişkilerimizi daha çok artırmak durumundayız. Sevgi ile herkesle diyalog halinde olmamız gerekiyor." 

- "Bu dönem, sulh dönemi"

"AK Parti'ye oy versin vermesin herkesle diyalog halinde olup, AK Parti'yi bir sevgi hareketi haline getirebilirsek çalışma alanlarımız genişler" diyen Atalay, bunun bir güleryüze, fedakarlığa ve ilgiye bağlı olduğunu ifade etti.

Bu dönemi, sulh ve ilişkileri daha iyi yürütme dönemi olarak gördüğünü dile getiren Atalay, sözlerine şöyle devam etti:

"Gerginlikler yoktur, daha iyi diyaloglar kurulabilir. Bunu aramızda müzakere edelim. Hem il başkanlığımızın başkanlığında, hem ilçelerimiz kendi içinde bunu müzakere etsin. Kadın ve gençlik kollarımız aynı şekilde uygulasınlar. Önümüzdeki dönemin bir faaliyeti olarak bunu uygulayalım. Van'daki başarımızı, eskiden olduğu gibi Kürt vatandaşlarımızın HDP'den tekrar AK Parti'ye dönüşünü, bunun önemini, bunun değerini Ankara'da çok etkili anlattık. Başbakan dahi, arkadaşlarımıza hem yazılı olarak verdik hem de her platformda bunu anlattık ve anlatmaya devam edeceğiz."

- "Önümüzde çok istikrarlı bir 4 yıl var"

Bölgenin ve Van'ın Ankara'daki güçlü temsilinde hiçbir eksiklik olmayacağını vurgulayan Atalay, bunun gereğini en uygun şartlarda yerine getireceklerini söyledi.

Hükümetin kurulduğunu ve çalışmaya başladığını anlatan Atalay, şunları ifade etti:

"Önünde dış politika sorunları var. Doğrusu çok şey söylemiyoruz bu konuda. Ülkemize, hükümetimize bu konuda başarılarının devam etmesini diliyoruz. Bütün bu sorunları ülkemiz için hayırlı bir şekilde çözüme ulaştırırlar. Zaten bu konuda devletin zirvesi gerekli açıklamaları yapıyor. Hükümetin iç politikaya dönük çalışmaları devam ediyor. Asgari ücretle ilgili hükümet toplantısını yaptı, kararını aldı. Yeni Çalışma Bakanımız da açıkladı. Asgari ücret bin 300 liraya çıkıyor ve yılbaşından itibaren uygulanacak. Taşeronlarla, emeklilerle, asgari ücretle ilgili taahhütlerimiz vardı. Hükümet bunları 3 ay olarak planladı, 3 ay içinde bunları hepsi gerçekleşecek. Şimdi yasal düzenleme gerektiriyor onlar da yapılacak."

Seçim vaadi olarak sundukları her şeyi hükümetin şu an gerçekleştirme çalışmaları yaptığını belirten Atalay, 2002'de hükümet olduklarında da bir acil eylem planı yaptıklarını, yapılacak reformları takvime bağladıklarını hatırlattı.

Hükümetin şimdi de benzer bir çalışmayı yürüttüğünü vurgulayan Atalay, şunları kaydetti:

"Bunu bağlayıcı program olarak görüyoruz. Ama ilk 3 ayda değişik sosyal kesimlere dönük, taahhütlerimiz gerçekleşecek. Önümüzde çok istikrarlı bir 4 yıl var. Önümüzde bir seçim yok. 2019'a kadar, eğer önümüzde bir anayasa çalışması olursa belki bir referandum gerçekleşebilir ama daha o konuda zemin yoklamaları var. Onun dışında da 4 yıl rahat, huzurlu, istikrarlı bir çalışma dönemidir. Ülkemizin hemen hemen bütün meseleleri, kısa ve uzun vadeli olarak gerçekleşecek, mecliste de iyi bir çoğunluğumuz var. İnşallah hepsini gerçekleştireceğiz."

Esas gündemlerinin Van olduğunu söyleyen Atalay, yayınladıkları il seçim beyannamesinin, kendileri için bir taahhüt ve görev olduğunu bildirdi.

Van Güç Birliği Platformunu kuracaklarını belirten Atalay, şöyle devam etti:

"Kentin bütün konularını burada tartışacağız, karar alacağız ve takip edeceğiz. Bu çalışmamızı şu anda yürütüyoruz. Sanıyorum yılbaşında ilk toplantıyı yapacağız o zaman Van'da atmosfer çok değişecek. Sivil, siyaset, kamu ve bütün kesim orada buluşacak ve Van'ın bütün meselelerini orada değerlendireceğiz. Van'ın yatırımları, sınır ticareti, turizmi, sanayisi, eğitimi, sağlığı her konuyu gündeme getireceğiz. Ankara'da bunun takipçisi olacağız. İlgili bakanlarımızı Van'a davet edeceğiz onlar da bu toplantılara katılacak. İlk toplantıya olmazsa bile ikinci toplantıya Kalkınma Bakanımız da davet edeceğiz. Şimdiden bu görüşmeleri yapıyoruz. Van, hiçbir zamanda olmadığı gibi planlı bir çalışma dönemine girecek."

Van'ı güçbirliğiyle değiştireceklerini anlatan Atalay, vatandaşlara daha fazla ulaşarak ve onları kazanmanın önemine işaret etti.

Atalay, "Milletimizin verdiği bu desteği layığıyla yerine getirmek için gece gündüz çalışacağız. Küçük işlerle uğraşmayacağız. Dedikodu gibi, birbirini yıpratma konularına hiç girmeyelim, kardeşliğimiz hepsinden önemli. Partimiz bu manada daha güçlü olur. O tür işlerle uğraşırsak kendimizi zayıflatırız. Bu tür işleri işitmek istemiyorum, gereksiz şeylerle uğraşmayalım. Biz hayırlı yolun yolcusuyuz" ifadelerini kullandı.