Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı (3)

Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı (3)
Eylül ayı ihracat rakamları açıklandı (3)
- TİM Başkanı Büyükekşi: "Dünyaya baktığımız zaman Türkiye'nin büyüme performansının gayet iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye, büyüme oranı ve büyüme kalitesiyle bir adım öne çıkıyor"

VAN (AA) -  Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Dünyaya baktığımız zaman Türkiye'nin büyüme performansının gayet iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye, büyüme oranı ve büyüme kalitesiyle bir adım öne çıkıyor" dedi.

Büyükekşi, Eylül ayı ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) salonundaki toplantıda açıkladı.

Eylül ayı ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,5 artışla 13 milyar 294 milyon dolar olduğunu bildiren Büyükekşi, ortaya çıkan rakamlarla Cumhuriyet tarihinin eylül ayı rekoru kırıldığını belirtti.

Büyükekşi, Van'ın 2013 yılında 20 milyon dolar ihracat yaptığını anımsatarak, teşvikte 6. bölge kapsamında olan kente yatırım yapmaları için iş adamlarına çağrıda bulundu.

Bu yıl, Euro bölgesi için büyüme tahmininin yüzde 0,8'e, ABD ekonomisi büyüme tahmininin de yüzde 2,1'e indiğine dikkati çeken Büyükekşi, "ABD ekonomisi, geçmiş yıllara oranla gözle görülür bir şekilde toparlanıyor. ABD artık finansal krizin çıkış merkezi olarak görülüyor. Bunun sonucunda da dolara talep artıyor" dedi.

Büyükekşi, Türkiye'nin, AB'ye ihracat performansının çok iyi olduğunu ve senenin ilk 6 ayında AB'ye ihracatını artırabilen ülkeler arasında yer aldığını vurgulayarak, Türkiye'nin aralık ayından itibaren G-20 Başkanlığı'nı devralacak olmasının önem taşıdığını ve bu gelişmeyle Türkiye'nin artık küresel ölçekte bir oyuncu olduğunun bir kere daha tescillendiğini ifade etti.

Türkiye'nin büyüme kaynağının ilk çeyrekte olduğu gibi ikinci çeyrekte de ihracat olduğunu hatırlatan Büyükekşi, "Ekonomi bu yıl daha dengeli ve sürdürülebilir bir şekilde ihracata dayalı büyüme modeline geçiş yaptı. Çok sağlıklı ve önemli bir gelişme. Dünyaya baktığımız zaman Türkiye'nin büyüme performansının gayet iyi olduğunu görüyoruz. Türkiye, büyüme oranı ve büyüme kalitesiyle bir adım öne çıkıyor. Temennimiz bu büyümenin kredi derecelendirme kuruluşları tarafından objektif bir şekilde değerlendirilmesidir" diye konuştu.

-"AB'ye ihracat 9 ayda yüzde 13 arttı"

Büyükekşi, AB'ye yapılan ihracat konusunda yakalanan olumlu havanın devam ettiğine ve bu yılın 9 ayında AB'ye ihracatın yüzde 13 arttığına değinerek, şunları kaydetti:

"İhracatımızın performansı dünyaya göre de gayet iyi. 7 ayda dünyanın ilk 70 ülkesinin ihracat artışı yüzde 2,8 iken biz yüzde 6,1 artış yakaladık. Dünya ortalamasının 2 kat üzerinde artış sağladık. Dolayısıyla yılın geri kalanı için ümitliyiz. Diğer taraftan döviz kurlarında FED kaynaklı bir hareketlenme var. Tüm dünyada dolara olan talep artıyor. Biz bu noktada yüksek değil, istikrarlı kur talebimizi tekrar yinelemek istiyoruz. Geçtiğimiz hafta Başbakan ve Kalkınma Bakanı'mızı ziyaret ederek ihracattaki güncel bilgileri ilettik. Başbakan'ımızın bize gösterdiği ilgi, ihracatçılarımız adına bizleri son derece mutlu etti. 1,5 senedir emek verdiğimiz Türkiye markasını, kamuoyuna tanıttık. Bu slogan, bayrağımızı dünyada gururla dalgalandıracak. Türk ürünlerini daha yakından tanıtacak. Dünyaya artık Türk ürün ve hizmetlerini 'Turkey, Discover the Potential', 'Türkiye, Gücü ve Potansiyeli Keşfet' mesajıyla pazarlayacağız."

-En fazla ihracatı otomotiv sektörü yaptı

Eylül ayında en fazla ihracatı, 1 milyar 959 milyon dolarla otomotiv endüstrisi sektörü yaparken, hazır giyim ve konfeksiyon sektörü 1 milyar 669 milyon dolar ihracat ile ikinci sırada, kimyevi maddeler sektörü ise 1 milyar 517 milyon dolar ihracat ile üçüncü sırada yer aldı.

Eylül ayında en fazla ihracat artışını yüzde 99 ile mücevher, yüzde 92 ile tütün ve yüzde 40 ile savunma ve havacılık sanayi sektörleri yakaladı.

 Eylül ayında en fazla ihracat yapılan ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, Irak, ABD ve İtalya oldu.

 Almanya'ya ihracat yüzde 13 artarken, ABD'ye ihracat yüzde 38, İtalya'ya ihracat ise yüzde 4 arttı, İngiltere'ye ihracat yüzde 0,3 azalırken, Irak'a ihracat yüzde 14 azaldı. En fazla ihracat yapılan 30 ülke arasında en yüksek ihracat artışı yüzde 119 ile İran'a gerçekleşti. İran'ı yüzde 94 artışla Mısır ve yüzde 90 artışla Suriye takip etti.

-İhracat artışında öne çıkan ülkeler

Eylül'de Malta'ya ihracat yüzde 150 artarken, Singapur'a yüzde 108, Peru'ya yüzde 93, Umman'a yüzde 91, Hindistan'a yüzde 64 ihracat artışı yakalandı.

 Eylül ayında AB'ye ihracat yüzde 8 artarken, Orta Doğu'ya yüzde 6, Afrika'ya yüzde 15 arttı.

-Hatay, ihracatını en fazla artıran il oldu

 En fazla ihracat yapan ilk 10 il arasında, ihracatını en fazla artıran il yüzde 49 artış ile Hatay oldu. Hatay'ı yüzde 13 artış ile Gaziantep ve yüzde 9 artış ile İstanbul takip etti.

 Kocaeli'nin ihracatı yüzde 8 artarken, Manisa'nın yüzde 7, Sakarya'nın yüzde 5, Bursa'nın yüzde 0,2, Ankara'nın yüzde 0,1 arttı.

 İzmir ve Denizli'nin ihracatı ise yüzde 2 geriledi.

 Van'ın eylül ayı ihracatı yüzde 16 artarak 2,3 milyon dolara, 9 aylık ihracatı ise yüzde 59 artarak 24,5 milyon dolara yükseldi.