Filistin Vakfı'nın Van'da yaptırdığı okul açıldı

Filistin Vakfı'nın Van'da yaptırdığı okul açıldı
Filistin Vakfı'nın Van'da yaptırdığı okul açıldı
- Filistin'in Ankara Büyükelçisi Maarouf: "Bu okul, Filistin ve Türkiye halkı arasındaki yardımlaşma, dayanışma ve karşılıklı sevgi zincirinin sadece bir halkasıdır" - Van Valisi Doğan: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti Filistin davasına maddi manevi çok büyük destekleri oluyor, oldu, bundan sonra da olacak"

VAN (AA) - Van'da Filistin Vakfı tarafından yaptırılan 12 derslikli lise açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan ile Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın eşi Emine Abbas'ın düzenlediği yardım kampanyası kapsamında Edremit ilçesi Süphan Mahallesi'nde Filistin Vakfı tarafından yaptırılan ve 1 milyon 294 bin lira harcanan 12 derslikli Filistin Vakfı Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nin açılış töreni saygı duruşunda bulunulması ve her iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından okul korosu Türkçe, Kürtçe ve Arapça ilahiler söyledi.

Van Valisi Aydın Nezih Doğan, törende yaptığı konuşmada, 130 kız öğrencinin eğitim gördüğü okulda yetişecek gençlerin Filistin davasına sahip çıkacağından şüphe duymadığını belirterek, bütün İslam dünyasının huzuru için dua edeceklerinden de kimsenin şüphe duymamasını istedi.

Gençlerin temiz kalbiyle dünyanın düzelmesi ve inşa edilmesine hizmet edeceğine inandığını vurgulayan Doğan, şöyle devam etti:

" Türkiye Filistin ilişkisini tarihe yazmak aslında çok kolay değil. Büyük Sultan Abdulhamit Han, iktidarında bu meseleyi dünya tarihi açısından çok ciddi anlamda tahlil etmiş ve dünyaya açacağı sorunlar bakımından çok net kararlar almıştı ancak daha sonraki yıllarda bu kararların arkasında duramadık maalesef. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız da o günkü kararlılığın devam olarak Filistin Devleti ve halkının yanında kuvvetli bir biçimde durmaya devam ediyor. Daha birkaç gün evvel bir Filistinli bakan vefat etti ve ölümünde çeşitli şüpheler var. Bu duruma yine en sert tepkiyi Türkiye, Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve Dışişleri Bakanı iletti. Türkiye'nin Filistin davasına nasıl sahip çıktığının en temel göstergeleri, devletin her konu gündeme geldiğinde bütün samimiyet, içtenlikleriyle konuyu sahiplenmelerinde yatmaktadır. Aslında devlet büyüklerimizin bu çeşit bir güçle konuşmalarında, aziz milletimizin Filistin davasını sahiplenmesi yatmaktadır" diye konuştu.

Doğan, Filistin Vakfı tarafından yaptırılan lisenin artık Türkiye-Filistin dostluğu, kardeşliğinin bir sembolü olduğunu söyledi. 

- "İnşallah biz Kudüs'te de Türkiye okulu açacağız"

Filistin'in Ankara Büyükelçisi Nabil Maarouf ise Filistin ile Türkiye arasındaki bağın çok derin ve güçlü olduğunu belirterek, bu nedenle kendilerini tek bir millet, aile olarak gördüklerini söyledi.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere tüm Türkiye'nin Filistin'in yanında olduğunu, siyasi ve ekonomik büyük destekler verdiğini anlatan Maarouf, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Son İsrail saldırılarında Türkiye bütün yardım kapılarını bize sonuna kadar açtı. Türkiye'den Gazze'ye yardımlar gönderildi, Bu bir kardeşin kardeşe olan sorumluluğunun bir gereğiydi. 2011 yılındaki Van depreminde Türk halkının gösterdiği yakın ilgiden hareketle imkanlarımız ne kadar kısıtlı olsa da kardeşlerimizin yanında olalım istedik. Filistin'in tüm kentlerinden gönderilen yardımlarla buradaki okulumuzu kurduk. Bu okul, Filistin ve Türkiye halkı arasındaki yardımlaşma, dayanışma ve karşılıklı sevgi zincirinin sadece bir halkasıdır. Filistin Devleti ve halkı adına Türk Devleti ve halkına şükranlarımızı arz ediyorum. İnşallah biz Kudüs'te de Türkiye okulu açacağız."

Konuşmalar sonrası kurdeleyi birlikte kesen Doğan ve Maarouf, daha sonra okulu gezdi.