"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi

"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
- Proje kapsamında Van'daki 47 okula, 200 bisiklet dağıtılacak - Van Valisi Taşyapan: "Gelişen teknolojinin, yararlarının yanında getirdiği hareketsizliğin de dezavantajları var. Bu nedenle öğrenciler spor faaliyetleri yapmalı"

VAN (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi kapsamında, Van'daki 47 okula, 200 bisikletin dağıtımına başlandı.

Hüsrevpaşa İlköğretim Okulu bahçesinde düzenlenen törende konuşan Vali İbrahim Taşyapan,  Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının protokolüyle artık okullarda bisiklet modülü yer alacağını söyledi.

Bunun bir nevi "bisiklet dersi" gibi olduğunu ve bu dersi seçmeli olarak seçecek öğrencilerin hayatlarına hareket katacağını anlatan Taşyapan, bu dersle öğrencilerin bisiklet sürmeyi öğreneceğini, bilenlerin ise gönüllerince bisiklet süreceğini dile getirdi.

Gelişen teknolojinin yararlarının yanında getirdiği hareketsizliğin de dezavantaj olduğunu ifade eden Taşyapan, öğrencilere spor yapmaları konusunda uyarılarda bulundu.

Avrupa ülkelerinin çoğunda üniversite öğrencilerinin tek ulaşım vasıtasının bisiklet olduğunu söyleyen Taşyapan, şöyle konuştu:

"Her halükarda şehrimizde bisiklete binilebilir. Bisiklet sürmek insan vücuduna hareket ve dinamizm getiren bir spordur da. Bu güzel hizmeti bugün burada başlatacağız. Bisikletlerimizi öğrencilerimize değil, okullarımıza zimmetliyoruz. Bu bisikletler öğrencilerimizin hizmetinde olacak. Bisikletlerin üzerinde 'sağlıklı beslen, hareket et, mutlu yaşa' yazıyor. Bu üç kısa slogan bize güzel bir tavsiyede bulunmuş oluyor. Bu sloganları önce ebeveynler alsınlar. Ardından da bunu bir alışkanlık olarak çocuklarımıza kazandıralım. Erken yaşta bu kabiliyeti kazanırsak ileriki yaşlarda hayatımız da daha sağlıklı ve daha konforlu olacaktır."

Halk Sağlığı İl Müdürü Yakup İmren de modern çağın hayatı pasivize ettiğini söyledi.

Bunun da üstesinden hayata hareket katılarak gelinebileceğini belirten İmren, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen bisikletlerin ilk etapta Milli Eğitim Müdürlüğüne, önümüzdeki günlerde de üniversite ile yapılacak protokolle üniversite öğrencilerinin hizmetine sunulacağını ifade etti.

İmren, "Dağıtımı gerçekleştirilen bisikletlerin hayatınıza hareket getireceğine inanıyorum. Geleceğinizin daha hareketli ve daha mutlu olmasını temenni ederek, emeği geçenlere teşekkür ediyorum" dedi.

Öğrenciler, İmren ve İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin'in imzaladığı protokolün ardından bisiklet sürdü.