"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi

"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
"Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi
- Proje kapsamında Yüzüncü Yıl Üniversitesine 500 adet bisiklet verildi - Van Valisi Taşyapan: - "Bisiklet kullanımını yaygınlaştırabilirsek, egzoz gazından kurtulacak, enerjiden tasarruf edecek ve sağlıklı bir hayat kazanacağız"

VAN (AA) - Sağlık Bakanlığınca yürütülen "Fiziksel Aktiviteyi Teşvik" Projesi kapsamında, Yüzüncü Yıl Üniversitesine (YYÜ) 500 adet bisiklet verildi.

YYÜ Rektörlük binası önünde düzenlenen törende konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, üniversitenin yerleşkesi itibarıyla kullanılacak en önemli ve sağlıklı ulaşım vasıtasının bisiklet olduğunu söyledi.

YYÜ'nün büyük bir kampüs içinde yer alması ve geniş olması nedeniyle bir yerden bir başka yere ulaşmak için vasıta kullanmak gerektiğini vurgulayan Taşyapan, şöyle konuştu:

"Batıda belediyeler bisiklet parkı için özel yerler yapıyor. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırabilirsek, egzoz gazından kurtulacak, enerjiden tasarruf edecek ve sağlıklı bir hayat kazanacağız. En iyi sağlık yatırımı, hastalanmayı engelleyen sağlık yatırımıdır. Halk sağlığı, koruyucu sağlık diyoruz. Bu proje de sağlık kapsamında yapılan bir proje. Hastalanmayı önlediğimiz zaman , hem sigorta kurumlarımızın giderleri hem de bütçemizden yapılan sağlık giderlerimiz azalacaktır. Dolayısıyla tek taraflı bir kazanç elde ediyoruz."

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da Sağlık Bakanlığının özellikle sağlıklı toplum oluşturma düşüncesi ile sporu tabana yaymak amacıyla belli üniversitelere bisiklet dağıttığını dile getirdi.

Bu kapsamda YYÜ'ye de 500 adet bisiklet gönderildiğini ifade eden Rektör Battal, "Kampüsümüz bisiklet kullanımı açısından çok uygun. En kısa zamanda bisiklet levhaları da yerleştirilecektir. Bisiklet kullanımı YYÜ'de zirvede olacak. Bisiklet istasyonları oluşturacağız. Sağlık Bakanlığının amacına uygun bisiklet kullanımının kampüsümüzde artacağını inanıyoruz" diye konuştu.

Daha sonra Prof. Dr. Peyami Battal ve İl Sağlık Müdürü Dr. Yakup İmren protokole imza koydu.

Törenin sonunda Vali Taşyapan, Rektör Battal ve öğrenciler bisiklet sürdü.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  hayat

  ,

  tasarruf

  ,

  Ulaşım

  ,

  Proje

  ,

  Kampüs

  ,

  toplum

  ,

  zaman

  ,

  sigorta