Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
VAN (AA) - AK Parti Van milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, seçim öncesinde kentteki çalışmalarına devam ediyor.Prof. Dr. Çaha, kanaat önderleri...

VAN (AA) - AK Parti Van milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, seçim öncesinde kentteki çalışmalarına devam ediyor.

Prof. Dr. Çaha, kanaat önderleri başta olmak üzere vakıf ve dernek temsilcileriyle farklı programlarda bir araya geldi.

Buluşmalarda sorun ve sıkıntıları dinleyen Çaha, tüm sorunların üstesinden geleceklerinin altını çizdi.

Bunun gerçekleşmesi için destek isteyen Çaha, şöyle konuştu:

"Bu görev bize tevdil edildi. Bu bir sorumluluk meselesidir. Bu aşamada yer aldığım için kendimi imtiyazlı olarak görmüyorum. Bana bir şey kazandırdığı kanaatinde değilim. Bu tümüyle sorumluluk işidir. Öte yandan çok da şerefli bir sorumluluktur. Bu sorumluluğun hakkını verirsek, kendi ilimize, ilçemize ülkemize yönelik çalışmalar yaptığımız vakit inşallah yarın arkamızda dua edeceklerdir. Bunun ötesinde  farklı bir beklentim yoktur."

Kardeşliğin önemine Prof. Dr. Çaha, birlik ve beraberlik mesajları verdi.

Tüm olumsuzlukların üstesinden geleceklerini anlatan Çaha, şöyle konuştu:

"Her insan bir dünyadır. Her bir insanın eğitimi, pozisyonu, kişiliği, makamı ve mevkisi ne olursa her biri bir dünyadır ve görüşü değerlidir. Hepsine saygılı olmamız önemlidir. Meseleleri sivil toplum düzeyinde çözmek budur. Buna 'müzakere' ve ya 'müzakereci demokrasi' diyoruz. Yani birbirimizle müzakere ederek, konuşarak, etkileşimde bulunarak, empati kurarak, karşımızdakini anlayarak, kendimizi onun yerine koyarak sorunları çözeriz. Esas sorun bizim birbirimizin arasına duvarlar örmüş olmamızdır. O duvarları kaldırmamız son derece önemli."

- " Dövene elsiz, sövene dilsiz gerekir"

İyi, erdemli ve affedici insan olmanın son derece değerli olduğunu vurgulayan Çaha, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başkasına negatif bakmamak gerek. Bu felsefemiz olmalıdır. İnsanları affetmek bizi düşürmez aksine yüceltir. Yüce insanlar hoşgörülü insanlardır affedici insanlardır. Bizim felsefemiz dünya görüşümüz Mevlanaların, Yunus Emrelerin, Hacı Bektaş Velilerin, Ahmet Yesevilerin, Abdulhekim Arvasilerin, şeyhlerin, seyitlerimiz ve üstatlarımızın yoğurmuş olduğu, önümüze koyduğu felsefedir. Dövene elsiz, sövene dilsiz gerekir. Kötülüğü görmeyeceğiz, duymayacağız ve işitmeyeceğiz. Allah'ın izniyle siyasete devam ettiğimiz sürece felsefemiz hep bu olacaktır. Tabi ki bizler de insanız. Zaman zaman bu ihtiraslarımız devreye girebilir. Orada sizlerin devreye girip uyarması kulağımızı çekmesi son derece önemlidir."