Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
VAN (AA) - AK Parti Van milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, Eğitim Bir-Sen Erciş Temsilciliğince düzenlenen konferansta, "eğitim anlayışı" ve...

VAN (AA) - AK Parti Van milletvekili adayı Prof. Dr. Ömer Çaha, Eğitim Bir-Sen Erciş Temsilciliğince düzenlenen konferansta, "eğitim anlayışı" ve "başkanlık sistemini" anlattı.

İlçedeki bir düğün salonunda düzenlenen konferansta konuşan Çaha, eğitimin toplumlardaki önemine değinerek, eğitimin toplumların gelişme ve kalkınmasında kaçınılmaz olduğunu belirtti.

Otoriter ve totaliter rejimlerde eğitimin ideolojik bir aygıt olduğunu bildiren Çaha, şöyle devam etti:

"Demokratik rejimlerde ise eğitimin amacı, insanın zihnini açarak, yaratıcı ve üretici kapasitesini ortaya çıkarmaktır. Türkiye 'de tüm demokratik kazanımlarımıza rağmen, ne yazık ki ideolojik bir eğitim anlayışı hala hakim durumda. Bizdeki eğitim anlayışı toplumu tek tipleştirme üzerine kuruludur. Herkesi bir tornadan geçirir gibi, aynı duygu ve düşünceye sevk ediyor. Bu da sivil toplum ruhunu körelten bir şeydir. Sivil, toplumcu, özgürlükçü ve demokratik düşüncenin bizde bu kadar güdük kalmasının temel nedeni ne yazık ki budur."

Ayrıca Türkiye'nin eski istikrarsız ve parçalanmış hükümet modellerine dönmemesi için acilen başkanlık sistemine geçilmesi gerektiğini belirten Çaha, parlamenter sistemin tek başarılı örneğinin İngiltere'de görüldüğünü kaydetti.

Bunun İngiliz demokrasi tarihi ve mücadelesiyle bağlantılı olduğunu ve parlamentonun üstünde tanrıdan başka güç bulunmadığını dile getiren Çaha, şöyle konuştu:

"İngiltere Parlamentosu, iradesinin ipotek altına alınmaması veya sınırlandırılmaması için anayasa yapmamıştır. İngiltere'de yazılı bir anayasanın olmayışının nedeni budur. Başkanlık sisteminin başarılı modeli ise Amerika'da görülüyor. Başkanlık sisteminin burada başarılı olmasının nedeni Amerika'daki çok kültürlü yapıdır. Amerika'yı bugün dünyanın en güçlü ve süper ülkesi haline getiren şey bu ülkedeki başkanlık sistemi sayesinde sağlanan siyasi ve ekonomik istikrardır. Türkiye'de başkanlık sistemine geçmek için 330 milletvekiline ihtiyaç duymaktayız. Tek bir milletvekili ülkenin kaderini değiştirebilir. Şayet 329 milletvekilinde kalırsak, o zaman anayasayı değiştiremeyiz. Bu bakımdan herkesin iyi düşünmesi gerekir. Çocuklarımız, torunlarımız ve yarınlarımız için istikrarlı bir ülke istiyorsak, o zaman Ak Parti'ye anayasayı tek başına değiştirecek milletvekillerini vermek gerekir."

Konferansa, okul müdürleri, öğretmenler ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri katıldı.