Genel seçime doğru

Genel seçime doğru
Genel seçime doğru
- Kürdistan Yurtseverler Birliği Milletvekili Ferhat Şengavi başkanlığındaki heyet, HDP Van seçim bürosunu ziyaret etti - Şengavi: "Demokrasi tüm dertlerin dermanıdır. Hiçbir ülke, dost düşman hiç kimse demokrasi ve barışın iyi olmadığını söyleyemez"

VAN (AA) - Eski Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin kurduğu ve genel sekreterliğini yaptığı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekili Ferhat Şengavi, "Demokrasi tüm dertlerin dermanıdır. Hiçbir ülke, dost düşman hiç kimse demokrasi ve barışın iyi olmadığını söyleyemez" dedi.

Irak'tan karayoluyla Van'a gelen KYB Milletvekili Ferhat Şengavi başkanlığındaki heyet, HDP Van seçim bürosunu ziyaret etti.

HDP Eş Genel Başkanı Yardımcısı ve Van Milletvekili Nazmi Gür ile milletvekili adayı Lezgin Botan tarafından karşılanan heyet adına açıklama yapan Şengavi, Van'da olmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek,  Türkiye 'de barışın sağlanmasının, tüm halkların yararına olacağını söyledi.

Şengavi, 1992 yılında Celal Talabani ile Turgut Özal'ın bugün dile getirilen barışı konuştuğunu anımsatarak, "Bu seçimler bizim için kilit bir seçim olacak. Bu seçimlerde, 'HDP barajı aşsın' demiyoruz çünkü HDP barajı aşmıştır. Demokrasi tüm dertlerin dermanıdır. Hiçbir ülke, dost düşman hiç kimse demokrasi ve barışın iyi olmadığını söyleyemez. Tüm mazlum halklar HDP'yi destekliyor ve barajı geçmesi için bir mücadele veriyor. HDP'nin yükselişini destekliyoruz. Kürt halkının birlik ve beraberliği önemlidir. Kürt halkı barış, kardeşlik ve özgürlük istiyor. 7 Haziran seçimlerinde HDP'yi tüm halklar desteklemelidir" diye konuştu.

Kürterin her zaman yalnız olmalarına rağmen tüm mücadelelerinden zaferle çıktığını savunan Şengavi, "Şimdi de seçim ve barış mücadelesi yürütülmektedir. Bu barış tüm Türkiye halkları için vazgeçilmezdir. HDP demokrasi, barış ve insan hakları yolundan gidiyor. HDP, demokrasi, barış ve özgürlük getirmek istiyor. Bu nedenle buraya seçim çalışmalarına yardımcı olmak için geldik" ifadelerini kullandı.

HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür de KYB'nin 40. kuruluş yıl dönümünü kutlayarak, 7 Haziran'da önemli bir seçime hazırlandıklarını ve bu seçimin tarihi bir öneme sahip olduğunu dile getirdi.

Gür, kendilerine destek veren KYB heyetine teşekkür ederek, ziyareti önemli ve bir o kadar da anlamlı bulduklarını kaydetti.