Güneydoğu'nun sardunyaları ekonomiye kazandırılacak

Güneydoğu'nun sardunyaları ekonomiye kazandırılacak
Güneydoğu'nun sardunyaları ekonomiye kazandırılacak
- Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı Doç. Dr. Alp: - "Hakkari ve Mardin'in bin 200 metre yüksekliğindeki dağlarında yetişen sardunya çiçeklerinin kültüre alınıp süs bitkisi olarak yetiştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amaçlıyoruz"

VAN (AA) -  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümünce Hakkari ve Mardin'in bin 200 metre yüksekliğindeki dağlarında açan "sardunya"ların süs bitkisi olarak yetiştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması için proje hazırlandı.

YYÜ Ziraat Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Başkanı ve projenin yürütücüsü Doç. Dr. Şevket Alp, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğada yetişen ve soğuğa dayanıklı sardunyaların üretimini gerçekleştirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Hakkari ve Mardin'in hep terör ile anılır hale geldiğini ve doğal güzelliklerinin göz ardı edildiğini kaydeden Alp, "Sardunya çiçeklerinin kültüre alınıp üretiminin gerçekleştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması" projesinin bölgenin sosyal , kültürel ve ekonomik gelişimine katkı sunacağını ifade etti.

Doç. Dr. Alp şu bilgileri aktardı:

"Dünyada hızla gelişen ve rekabetin her geçen gün değişik boyutlar kazandığı süs bitkileri sektöründe çeşitliliği artırma zorunluluğu vardır. Aksi halde sektörün, yakın gelecekte ciddi boyutlarda zarar görmesi ve hatta yok olması söz konusu olabilir. Özellikle son 10 yıl içinde Kenya, Zimbabve, Ekvator gibi üçüncü dünya ülkeleri, gelişmiş ülkelerce teşvik edilmekte, teknoloji ve bilgi transferiyle güçlendirilmektedir. Bu nedenle alternatif çiçeklere ve pazarlara yönelinmesi gerekir. Bu kapsamda  sardunya yetiştiriciliğine olan talep, Türkiye 'de doğal olarak yetişen, soğuklara dayanıklı, her dem yeşil olmayan ve süs bitkisi olarak kullanılmayan türün, kültüre alınması ve üretimini gündeme getirmiştir. Bunun için Hakkari ve Mardin'in bin 200 metre yüksekliğindeki dağlarda yetişen sardunya çiçeklerinin kültüre alınıp süs bitkisi olarak yetiştirilmesi ve ekonomiye kazandırılması amaçlıyoruz. Hakkari ve Mardin gibi illerimizin terörle değil doğal güzellikleriyle anılmasını istiyoruz."

Artan ilgi doğrultusunda sardunyanın ticari yetiştiriciliğinin de giderek önem kazandığını anlatan Alp, "Türkiye'de çelik ve tohumdan olmak üzere 2 milyon 250 bin civarında sardunya üretilmektedir. Sardunya son 4 yıldır özellikle İzmir, Fethiye, Kadıköy, Sarıyer gibi birçok belediye tarafından sembol çiçek ilan edilmiş, park ve bahçelerde yaklaşık 20 bin ila 100 bin sardunya kullanılmıştır" ifadesini kullandı.