Hakkari'deki bomba yüklü araçla saldırı

Hakkari'deki bomba yüklü araçla saldırı
Hakkari'deki bomba yüklü araçla saldırı
- Eski Başbakan Yardımcısı Atalay: "Bu tür eylemlerle vatandaşlarımızı tedirgin etmek istiyorlar. Bütün amaçları seçimin sonuçlarına dönüktür" - "Sandıklarda hileye izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımız hiçbir şeyden çekinmeden mutlaka sandığa giderek oyunu kullanmalı. Bulundukları yerlerde yaşanan sorunlarla ilgili bize bilgi vermeli"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde teröristlerce bombalı araçla düzenlenen saldırıya ilişkin, "Bu tür eylemlerle vatandaşlarımızı tedirgin etmek istiyorlar. Bütün amaçları seçimin sonuçlarına dönüktür" dedi. 

Atalay, AA muhabirine, saldırı hakkında emniyet müdüründen geniş bilgi aldığını, havanın aydınlanmasıyla saldırının boyutunun ve verdiği zararın daha net ortaya çıktığını bildirdi.

Hastane ile diğer kamu binalarında hasarın meydana geldiğini ancak can kaybı ve yaralanma olmadığı için Allah'a şükrettiklerini belirten Atalay, "Terör özellikle seçim yaklaştıkça eylemlerini arttırıyor. Kararlı bir şekilde üzerine gidiliyor. Oradaki sivil vatandaşlarımız da zarar gördü. Binalarında hasar var. Bunları takip ediyoruz" diye konuştu. 

- AK Parti Hakkari İl Başkanı Fırat'ın darbedilmesi

Atalay, Van'da iki gün önce gerçekleştirdikleri miting için Hakkari'den gelen AK Parti İl Başkanı Nurettin Fırat ve bazı teşkilat mensuplarına saldıranların da Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandıklarını söyledi.

"Olayın failleri gerekli cezaları görecekler tabi. Bölgede bu tür olaylara inşallah meydan verilmeyecek. Devletin bütün kurumları kararlı, güvenlik önlemleri alınıyor" diyen Atalay, şöyle devam etti:

"Seçim ortamında vatandaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Bu tür eylemlerle vatandaşlarımızı tedirgin etmek istiyorlar. Bütün amaçları seçimin sonuçlarına dönüktür. Bu seçimlerin ne kadar hayati olduğunu biliyoruz, özellikle parti olarak bölgede seçim güvenliğine özel önem veriyoruz. Gitmediğimiz mahalle yok. Bütün evleri ziyaret ediyoruz. Aynı zamanda sandıklarımıza çok iyi sahip çıkacağız. Sandık görevlilerimiz üzerinde titizlikle çalışıyor, güvendiğimiz arkadaşlarımız sandıkların başında olacak. Sandıklarda hileye izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımız hiçbir şeyden çekinmeden mutlaka sandığa giderek oyunu kullanmalı. Bulundukları yerlerde yaşanan sorunlarla ilgili bize bilgi vermeli."

Seçimlerle ilgili en küçük bir güvenlik sorunu yaşamayacaklarını ifade eden Atalay, seçimlerin ardından tekrar istikrarlı bir dönemin başlayacağını, insanların huzurlu ortamda yaşaması için gereken her şeyin yapılacağını kaydetti.

Atalay, AK Parti İl Başkanı Nurettin Fırat ve teşkilat mensuplarına yönelik saldırıyla ilgili 10 kişinin tespit edildiğini bunlardan 5'inin yakalandığını sözlerine ekledi.