Hakkari'deki izinsiz gösteri

Hakkari'deki izinsiz gösteri
Hakkari'deki izinsiz gösteri
- VGC, Hakkari'de dün düzenlenen izinsiz gösterilerde bir gazetecinin gözaltına alınmasını ve bir gazeticinin de göstericilerin attığı taşla yaralanması olaylarını kınadı

VAN (AA) - Vangölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC), Hakkari'de dün düzenlenen izinsiz gösterilerde bir gazetecinin gözaltına alınmasını ve bir gazeticinin de göstericilerin attığı taşla yaralanması olaylarını kınadı.

VGC'den yapılan yazılı açıklamada,  Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Hakkari İl Başkanlığı'nın hafta sonu Yüksekova ilçesinde yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olayla ilgili kent merkezinde açıklama yaptığı hatırlatıldı.

Açıklama sonrası Dicle Haber Ajansı Muhabiri Beritan Yılmaz'ın polisler tarafından herhangi bir sebep sunulmadan gözaltına alındığı ileri sürülen açıklamada, şöyle denildi:

"Olaya tepki gösteren bir grup ise polise taşlı saldırıda bulunmuştur. Bu sırada gelişmeleri takip eden Doğan Haber Ajansı Hakkari Büro Şefi ve cemiyetimiz üyesi Behçet Dalmaz, atılan taşların kafasına isabet etmesi sonucu yaralanmıştır. Meslektaşları tarafından hastaneye ulaştırılan Dalmaz'ın tedavisi devam etmektedir. Vangölü Gazeteciler Cemiyeti olarak, sebepsiz yere gözaltına alındıktan kısa süre sonra serbest bırakılan meslektaşımıza karşı polisin sergilediği tavrı ve göstericilerin hedef gözetmeden attığı taşlarla yaralanan arkadaşımıza yönelik saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Tek amacı kamuoyunu bilgilendirmek olan gazetecilere yönelik bu ve benzeri saldırıların son bulmasını temenni ediyor, her iki meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz."