Hakkari'deki terör saldırısı

Hakkari'deki terör saldırısı
Hakkari'deki terör saldırısı
- Van'da 156 sivil toplum kuruluşu Hakkari'nin Dağlıca bölgesindeki terör saldırısını protesto etti - Sivil toplum kuruluşları adına açıklama yapan Van TSO Başkanı Takva: - "Son olarak Dağlıca'da meydana gelen elim olay, toplumu acıya gark etmiştir." - "Ülkemizin birlik bütünlüğü içinde birlikte yaşamı güçlendirecek yaklaşım öncelikli olmalıdır. Artık silahla çözüm olmayacağına inanıyoruz" - "PKK'nın tutumunu anlamakta güçlük çekiyoruz"

VAN (AA) - Hakkari'nin Dağlıca bölgesinde 16 askerin şehit olduğu terör saldırısı Van'da 156 sivil toplum kuruluşunca kınandı.

Musa Anter Parkı'nda bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının yer aldığı Van Barış İnisiyatifi adına açıklama yapan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Necdet Takva, bölgede yaşanan çatışmalı sürecin sonlandırılması ve toplumu sağduyuya davet etmek üzere toplandıklarını belirtti.

Türkiye 'de akan kanın herkesin canını yaktığını dile getiren Takva, şöyle konuştu:

"Dağlıca'da meydana gelen elim olay, toplumu acıya gark etmiştir. Bu olay çok açık şekilde göstermiştir ki toplumda barutla, baskınla, öldürmekle, huzur gelmeyecektir ve sıkıntıları yaşayanların çocuklar, yaşlılar, kadınlar, esnaf ve tüccarlar kısacası toplumun herkesimi olduğu açıktır. Dağlıca'da hayatını kaybeden insanlarımıza Allah'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyoruz."

Bölgede insanca yaşamayı olumsuz etkileyen tüm tutumların ortadan kaldırılması gerektiğini ifade eden Takva, masum insanların öldüğü bir ortamda barış çağrısını güçlü şekilde dillendirmek gerektiğini kaydetti.

Şehir ve ilçelerin olağan yaşamının ortadan kalktığını aktaran Takva, şunları dile getirdi:

"Şu anda canlarımızı kaybediyoruz. Can kayıplarının yaşandığı bir dönemde, gündemimiz barıştır. Ülkemizin birlik bütünlüğü içinde birlikte yaşamı güçlendirecek yaklaşım öncelikli olmalıdır. Artık silahla çözüm olmayacağına inanıyoruz. Silahlar susmalı, halkın can ve mal güvenliği sağlanmalıdır. Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun barışçıl yöntemlerle çözümü güçlendirilmelidir. Hiçbir anne çocuğunu ölüme göndermek için büyütmez. Hiçbir savaşta kadınlara, çocuklara, yaşlılara, sağlık çalışanlarına yönelim olmamıştır, olamaz. Bu yöntemleri kınıyoruz. PKK 'nın tutumunu anlamakta güçlük çekiyoruz. Bu tutuma karşı devletin uygulamalarını da anlamakta zorluklarla karşı karşıyayız."

Bölgede başta ilçeler olmak üzere, yerleşim birimlerinde olağan yaşamın kontrolden çıkmaya başladığına ve bunun bir akıl tutulması olduğuna dikkati çeken Takva, "Bu akıl tutulmasında olan halka olmaktadır" dedi.

Grup, bir süre oturma eylemi yaptıktan sonra dağıldı.