Hakkarili öğrencilere Ankara gezisi

Hakkarili öğrencilere Ankara gezisi
Hakkarili öğrencilere Ankara gezisi
VAN (AA) - Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü'nün (YDO) organizasyonuyla Anadolu Jet Hava Yolları'nın...

VAN (AA) - Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Hakkari Yatırım Destek Ofisi Koordinatörlüğü'nün (YDO) organizasyonuyla Anadolu Jet Hava Yolları'nın sponsorluğunda Hakkari'yi 50 öğrenci, 3 günlük gezi için uçakla Ankara 'ya gitti.

Hakkari DAKA Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Hilal Turğay tarafından, kent merkezi ve ilçelerinde dar gelirli öğrenciler için 3 günlük Ankara gezisi düzenlendi. 24'ü kız toplam 50 öğrenci minibüslerle Derecik, Şemdinli ve Yüksekova'dan alınarak Hakkari'ye getirildi. Daha sonra öğrenciler ve onlara refakat edecek öğretmenler karayoluyla Van'a, buradan da uçakla Ankara'ya hareket etti.

Hakkari'ye bir çocuk müzesi ve bilim merkezi kurma amaçlarının olduğunu belirten Turğay, bu amaçla yürüttükleri çalışmalara temel oluşturması amacıyla bu gezinin düzenlenmesine karar verildi.

Sosyal sorumluluk boyutu öncelikli olan bu çalışma esnasında dezavantajlı, daha önce hiç şehir dışına çıkmamış ve kendi imkanlarıyla yakın gelecekte çıkamayacak durumda olan, uçağa binmemiş, bırakın uçağı, toplu taşıma aracına dahi binmemiş, müze ve bilim merkezi görmemiş çocuklarımızın söz konusu deneyimlerin hepsini yaşamasını hedeflediklerini anlatan Turğay, şunları söyledi:

"Çocuklarımızın yaşamları boyunca muhtemelen unutamayacakları bu çalışma ile belki de akademik başarıları ve hayata bakış açıları, vizyonları değişecek, öz güvenleri artacaktır. Onların yüzlerindeki gülümseme ve mutluluğu paylaşmak ise bizler gibi, katkıda bulunan değerli sponsorların tümü için manevi ödüldür. Öte yandan, bir örnek teşkil eden bu çocuklarımızın deneyimleri, bizlere de şehirde çocuk müzesi ve bilim merkezi kurulması hususunda ihtiyaç tespiti ve olası uygulamanın etkileri hakkında fikir edinme şansı da tanıyacaktır." 

Ankara'da ilk olarak çocuk müzesi ve bilim merkezine gideceklerini aktaran Turğay, eski Meclisi, Anıtkabir ve Ankara Etnografya Müzesi'ni gezdikten sonra ziyaretin tamamlanacağını belirtti.