Halime Hatun Kümbeti, turizme kazandırılacak

Halime Hatun Kümbeti, turizme kazandırılacak
Halime Hatun Kümbeti, turizme kazandırılacak
- Van'ın Gevaş ilçesinde 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kümbeti'nin turizme kazandırılmasını sağlamak amacıyla proje hazırlandı

VAN (AA) - Gevaş ilçesinde 700 yıl önce yaptırılan Halime Hatun Kümbeti, hazırlanan projeyle turizme kazandırılacak.

Melik İzzeddin tarafından kızı Halime Hatun için yaptırılan ve her yıl yerli yabancı birçok turistin ziyaret ettiği kümbet, Van Valiliği, Gevaş Kaymakamlığı, Gevaş Belediye Başkanlığı, Röleve Müdürlüğü ve Çevre ve Kültürel Değerleri Koruma ve Tanıtma (ÇEKÜL) Vakfı Bölge Koordinatörlüğü tarafından yürütülecek projeyle eski ihtişamlı görüntüsüne kavuşturulacak.

Projeyle kümbetin çevresinde bulunan Selçuklu Mezarlığı'nın da restore edilerek ziyaretçilerin rahat gezebilmesi için seyir güzergahlarının kurulması hedeflenirken, kümbetin arkasına 2007 yılında yaptırılan ve tarihi yapının siluetine zarar verdiği ileri sürülen yurt binasının da yıkılarak başka bir alana taşınacağı bildirildi.

- "Tarihi yapıya sahip çıkmak ecdadımıza karşı sorumluluktur"

Yürütülen projeyle ilgili AA muhabirine açıklama yapan Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Halime Hatun Kümbeti'nin yeniden eski görüntüsüne kavuşmasını sağlamak için çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Gevaş ilçesinin tarihi ve turistik değerleriyle bölgenin incisi olduğunu ve bunu ön plana çıkarmak amacıyla projeler ürettiklerini vurgulayan Hakan, "Hazırladığımız projemizi bakanlığa sunacağız ve havaların ısınmasıyla çalışmaya başlayacağız. Halime Hatun Kümbeti ve çevresindeki Selçuklu Mezarlığı'nın mutlak suretle turizme kazandırılması adına elimizden geleni yapacağız. Bu ecdadımıza, tarihimize, kültürümüze ve çevremize karşı sorumluluğumuzdur" diye konuştu.

Hakan, tarihi yapının siluetini bozan binayla ilgili de çalışmaların devam ettiğini ve öğrencilerin mağdur olmasını engellemek şartıyla yurdun başka bir alana taşınması konusunda da bir projelerinin olduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:

"Binanın teknik ve ruhsatla ilgili sıkıntıları var. Bizim de bu konuda bazı müracaatlarımız oldu. Sürecin takipçisiyiz. Yurdun bulunduğu yerden taşınarak mevcut binanın yıkılması gerekiyor. Bunun dışında bir çözüm mümkün değildir. Kendi kültürel değerlerimize sahip çıkmalı ve bu değerlerimizi turizme kazandırmalıyız ama öğrencilerimizin de mağduriyetinin engellenmesi gerekiyor. Amacımız öğrenciler mağdur edilmeden yurdun taşınmasıdır."

- "Turistlerin daha rahat ortamda ziyaretini sağlayacağız"

Halime Hatun Kümbeti'nin turizme kazandırılmasını sağlayacak projeyi hazırlayan ÇEKÜL Vakfı Bölge Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Şahabettin Öztürk, kümbetin çevresinde 750 mezarın bulunduğuna dikkati çekerek, tüm alanı kapsayan bir çalışmanın yürütüleceğini vurguladı.

Öztürk, havaların ısınmasıyla başlayacak çalışmaları aynı yıl içinde tamamlamayı amaçladıklarını belirterek, "Bu alanda mezarların yeniden ortaya çıkarılmasının yanı sıra ziyaretçiler için de ahşaptan yapılmış seyir güzergahları oluşturacağız. Bununla ilgili hazırlıkları yapıyoruz. Aynı zamanda alanda bir de bilimsel kazılarımız olacak. Yine mezarlığın önündeki mezbelelik alan da temizlenerek ziyaretçilerin daha sağlıklı hizmet almasını sağlayacak yeni mekanlar oluşturulacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından çok önemli tarihi bir mekan turizme kazandırılacak. Projeye destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum."

Van Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin ise tarihi yapının siluetini bozan yurt binasıyla ilgili yargı sürecinin devam ettiğini ve buradan çıkacak karara göre hareket edeceklerini söyledi.