Hayvanlarının yemini gölden çıkarıyorlar

Hayvanlarının yemini gölden çıkarıyorlar
Hayvanlarının yemini gölden çıkarıyorlar
- Hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Kalkandelen köyündeki besiciler, kendi imkanlarıyla yaptıkları sallarla açıldıkları Kaz Gölü'nden hayvanlarına yem olarak verebilmek için bitki çıkarıyor

VAN (AA) - ALİ İHSAN ÖZTÜRK - Kış mevsiminin çetin geçtiği Van'ın Çaldıran ilçesine bağlı Kalkandelen köyündeki besiciler, hayvanlarının yem ihtiyaçlarını, kendi imkanlarıyla yaptıkları sallarla açıldıkları Kaz Gölü'nden çıkardıkları bitkilerle gideriyor.

Doğu Anadolu Bölgesi'ndeki zorlu kış koşulları, besicilikle uğraşan vatandaşlar için adeta çileye dönüşüyor. Yaz boyu uçsuz bucaksız yayla ve meralarda hayvanlarını otlatan vatandaşlar, kış döneminde ise ahırlarda ve kapalı alanlarda stokladıkları kuru ot, saman ve yemlerle hayvanlarının bakımını yapıyor.

Kış mevsiminin en çetin geçtiği yerleşimlerin başında gelen ve hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü Çaldıran ilçesinde de çiftçiler çeşitli yöntemlerle hayvanlarını besliyor.

İlçeye 7 kilometre uzaklıktaki Kalkandelen köyündeki vatandaşlar, geçim kaynakları olan büyükbaş hayvanlarını beslemek için soğuk havaya aldırış etmeden sabah erken saatlerden itibaren Kaz Gölü'ne gidiyor.

Adeta kutuplarda yaşam süren "Eskimoları" aratmayan görüntüler sergileyen köylüler, yaklaşık 3 kilometrelik bir yürüyüşün ardından yüzleri buz tutan hayvanlarıyla Kaz Gölü'ne ulaşıyor.

Burada suya giren mandalar, gölün içindeki taze otları yerken, köylüler de kendi imkanlarıyla yaptıkları sallarla derinliği yer yer 2 metreyi bulan göle açılarak suyun içinden topladıkları taze otları suya giremeyen sığırları için kıyıya taşıyor.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Anadolu

  ,

  Sabah

  ,

  Yaşam

  ,

  Hava

  ,

  kış