HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ:
- "Kürtler bu Cumhuriyetin en temel kurucu unsurudur. Kurtuluş Savaşı düzenlemesi yapanlar bilmiyorlar mi ki Kürtler de bu memleketin kuruluşuna kanıyla tarihsel bir imza attı"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Kürtler bu Cumhuriyetin en temel kurucu unsurudur. Kurtuluş Savaşı düzenlemesi yapanlar bilmiyorlar mi ki Kürtler de bu memleketin kuruluşuna kanıyla tarihsel bir imza attı" dedi.

Van'da seçim çalışması yürüten Yüksekdağ, Ticaret ve Sanayi Odası Toplantı Salonu'nda merkez Edremit, Tuşba ve İpekyolu ilçelerindeki mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada, Türkiye Cumhuriyeti'nin 92. kuruluş yılı dönümü kutlamalarına değinerek, Cumhuriyetin kurucuları arasında Kürtlerin de bulunduğunu söyledi.

"92, 93 yıldan bu yana bizler yaşadığımız toprakların, yurdun sahibi sayılmıyoruz. Eşit yurttaşlar olarak görülmüyoruz" diyen Yüksekdağ, "Kürtler bu Cumhuriyetin en temel kurucu unsurudur. Geriye dönüp Kurtuluş Savaşı muhasebesi yapmak istemiyorum. Ama Kurtuluş Savaşı düzenlemesi yapanlar bilmiyorlar mi ki Kürtler de bu memleketin kuruluşuna kanıyla tarihsel bir imza attı" ifadesini kullandı.

Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Çanakkale, Antep, Urfa'da bu topraklar, bu yurt için cumhuriyet daha ilan edilmeden önce en fazla ve en başta Kürt halkına güvenmiş ve ona sırtını dayamıştı. Herkesten önce Kürtlere güvenmiştir. İlk toplanan Erzurum ve Sivas kongresi tesadüf mü. O zaman bu memleketin geleceğini belirlemek üzere mücadeleye girişenler en fazla Kürtlere güvenebileceklerini, sırtlarını dayayabileceklerini biliyorlardı. Bu nedenle kurtuluş bu topraklardan doğmuştur."