HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da
-"Biz hiçbir savaşta gençlerimizin bu toprağa bir daha verilmesini istemiyoruz. Savaşın kaynağını kurutacak olan, bütün Türkiye halklarının barış ve özgürlük mücadelesidir"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Biz hiçbir savaşta gençlerimizin bu toprağa bir daha verilmesini istemiyoruz. Savaşın kaynağını kurutacak olan, bütün Türkiye  halklarının barış ve özgürlük mücadelesidir" dedi.

Suriye 'nin Rojava bölgesinde terör örgütü DAEŞ tarafından öldürülen ve Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Babacan Mahallesi'nde toprağa verilen Serhat Arslan'ın cenazesine katılan Yüksekdağ, burada yaptığı konuşmada, terör örgütü DAEŞ'in barbarlar çetesi olduğunu, ordusuyla bütün bölge halklarının onurunu, geleceğini teslim almak için karanlık bir kuşatma gerçekleştirdiğini söyledi.

Serhatların, bu karanlığı direnişle dağıtmak ve aydınlatmak için savaş verdiğini öne süren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Kendi yurdunu savunan, düşmana, karanlık çetelere teslim etmeyen onurlu bir evlada sahiptir bu topraklar ve bu toprağın halkları. Bu direniş bir yandan bir anayurt savunmasıydı ama diğer yandan bütün Türkiye halklarının DAEŞ'e karşı korunması ve savunulmasıydı. Bu kardeşlerimiz olmasaydı, DAEŞ bütün Türkiye topraklarını bir kıyım, savaş alanına dönüştürmüştü. İşte bu uğurda canlarını feda eden bütün canlarımız, bütün Türkiye haklarının bu orduya karşı zaferinin güvencesi oldu. Kobani'de bize zaferi armağan eden canlarımıza karşı bütün Türkiye halklarını sorumluluğu büyüktür."

"Bütün bölge halklarını AKP Hükümeti savaşa ve ölüme mahkum ederken, bizlerin özgürlük savaşçıları barışın ve halklarımızın kardeşlik içinde yaşayabilecekleri bir Orta Doğu'nun temellerini atmaya çalışıyor" iddiasında bulunan Yüksekdağ, Arslan'ın defnedildiği mezarlıkta 1995 yılında Bingöl'de şehit olan Rasim Aslan'ın da mezarının bulunduğunu ifade etti.

Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Burada iki mezar var. Biri askerde yaşamını yitirmiş, biri Rojava'da İŞİD saldırıları karşısında yaşamını yitirmiş. Muradiye'nin iki evladı. Bir evladını siyasi iktidarın yarattığı savaşta asker olarak toprağa veren bir halk olan Muradiye halkı, bir evladını da bölgedeki bütün savaş merkezlerine karşı barışın mücadelesini verirken toprağa vermek zorunda kaldı. Biz hiçbir savaşta gençlerimizin bu toprağa bir daha verilmesini istemiyoruz. Savaşın kaynağını kurutacak olan bütün Türkiye halklarının barış ve özgürlük mücadelesidir. Bizler bu mücadeleyi halkımızın zaferine dönüştürmek için çaba gösteriyoruz. Nasıl ki Rojava'da halkların özgürce eşit yaşayacağı topraklar kuruldu ve yeni yaşam inşa edildiyse biz bütün Türkiye'de böyle bir yaşamı inşa etmek istiyoruz. HDP olarak bizler Rojava'nın yeni yaşam sevdasını ve mücadelesini kendimize temel haline getirdik, biz o yeni yaşamın gücünden kendi yeni yaşam mücadelemizi oluşturduk. Tüm Türkiye'de 7 Haziran'da da yitirdiğimiz bütün şehitlerimize zafer sözümüzü yerine getireceğiz."

Yükekdağ, konuşmasının ardından Arslan ailesine başsağlığı dileyerek mahalleden ayrıldı.