HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
"Engelli yurttaşlarımız, üç aydan üç aya devletin göreceği bireyler ve kesimler değildir. Bizler HDP iktidarında 'Engelleri Kaldırma Bakanlığı' kuracağız" - "Kabul etmemiz gerekir ki Türkiye'deki esas engel, siyaset engelidir. Esas engel, siyasetteki bu egemen, baskıcı, ayırımcı yapıdır"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı ve HDP Van milletvekili adayı Figen Yüksekdağ, "Engelli yurttaşlarımız, üç aydan üç aya devletin göreceği bireyler ve kesimler değildir. Bizler HDP iktidarında 'Engelleri Kaldırma Bakanlığı' kuracağız" dedi.

HDP İl Başkanlığı tarafından Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Toplantı Salonu'nda, kentteki engelli derneklerinin de katılımıyla düzenlenen toplantıda konuşan  Yüksekdağ, engellilerin toplumun ve insanlığın vicdanını oluşturduğunu kaydetti.

Engellilerin, toplumun göremediklerini gördüğünü, hissedemediklerini hissettiğini belirten Yüksekdağ, parti olarak kimsenin görmediği, görmek istemediklerini görmek iddiasıyla yola çıktıklarını anlattı.

Yüksekdağ,  "Çok şükür yürüdüğümüz bu yol boyunca bütün ayırımcılıklara, eşitsizliklere, ötekileştirme politikalarına karşı, kat ettiğimiz mesafe oldukça iyi ve olumlu bir yere getirdi bizi. HDP'nin ayırımcılığa, adaletsizliğe karşı yürüttüğü mücadele ve kat ettiği mesafe bugün sizin de geldiğiniz, ulaştığınız menzildir. Toplumdaki bütün engelli yurttaşlarımızın, kardeşlerimizin bizlerle birlikte kat ettiği bir yürüyüştür bu. Bizlerle birlikte engelleri kaldırma hareketidir. HDP, bir engelleri kaldırma hareketidir, siyasetidir. Biz özgürlüğün önündeki engelleri, ayırımcılığı, adaletin, demokrasinin önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. Bizler Türkiye halklarının önündeki bütün engelleri kaldırmak istiyoruz. Barışın önündeki engelleri kaldırmak istiyoruz. İşte en büyük engeller bunlardır" diye konuştu.

- "En büyük engel, siyaset engelidir"

Engellilerin fiziksel bir engel yaşadığı için engelli tanımı ve örgütlenmesi içerisinde yer aldığını vurgulayan Yüksekdağ, Türkiye'deki esas engeli, siyasetin yarattığını ifade etti.

Yüksekdağ, "Esas engel, siyasetteki bu egemen, baskıcı, ayırımcı yapıdır. Bizler siyaset olarak, engelli siyaseti, siyaset engelini ortadan kaldıracağız. İnşallah AKP hükümetinin karşısına ciddi bir alternatifin çıkarılması ve AKP iktidarının, bugün en büyük engel olarak gücünün sınırlandırılması, toplumsal yapıdaki bütün engellerin kaldırılması açısından da çok önemli ve hayırlı adım olacak, mesafe olacak" dedi.

- "Engelleri Kaldırma Bakanlığı kuracağız"

Fiziksel engelin, toplumsal yapı ve toplumsal yaşam bakımından hiçbir sorun teşkil etmediğini vurgulayan Figen Yüksekdağ, asıl engellerin, engellileri görmeyen, ayırımcılık politikasında ısrar eden siyaset ve siyasi iktidar olduğunu ileri sürdü.

İktidara geldiklerinde bunu ortadan kaldıracaklarını, 7 Haziran'dan sonra bütün Türkiye halkları gibi, engelliler için de yeni bir yaşamla, yeni bir sürecin kapısını açacaklarının sözünü veren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Yaklaşık 5-6 engelli arkadaşımız listelerimizde yer alıyor. Her birisi sizlerin örgütlü mücadelesini, taleplerini de sırtlamış olarak aday oldular. Sadece engelli oldukları için değil, engelli örgütlerinin, engelli hak ve talepler mücadelesinin savunucusu ve temsilcisi olarak bizim aday listelerimizde yer alıyorlar. Bütün engelli yurttaşlarımızın ekonomik, toplumsal ve siyasal yaşama katılması için programımızın bütününde olduğu gibi radikal adımlar atacağız. Engellilerin aydan aya veya üç aydan üç aya sadece yardım edilen yurttaşlar olmaktan çıkaracağız. Toplumumuzun engelli yurttaşları, üç aydan üç aya devletin göreceği bireyler ve kesimler değildir. Bizler HDP iktidarında 'Engelleri Kaldırma Bakanlığı' kuracağız. Engel, fiziksel engel taşıyan yurttaşlarımız değildir. 'Esas engel hükümettir, devlettir, siyasettir', düşüncesinden yola çıkarak engelleri ortadan kaldırma siyasetini hep birlikte kuracağız. Engelleri Kaldırma Bakanlığı'nı sizlerden oluşan, sizlerin de katılımıyla oluşan bir yapıyla kuracağız. Bu bakanlık sadece yurttaşlarımıza değil, bütün Türkiye toplumunun vicdanına ve yaşamına hizmet edecek.''

Engelli vatandaşlara ayrılan sınırlı devlet kontenjanlarını, HDP iktidarında genişleteceklerini anlatan Yüksekdağ, ''Engelli yurttaşlarımıza destek adı altında verilen ücretler, maaşlar insanca yaşanabilecek oranda arttırılacak. Çünkü şu an bu düzeyde değil. Her hangi bir gelir beyanı yapma zorunluluğu olmaksızın herkese hak olarak verilecek bu maaşlar" dedi.

Yüksekdağ'ın konuşmasının ardından söz alan engelli dernek yöneticileri ve engelli vatandaşlar, görüş ve sorunlarını aktardı. 

Toplantı, soruların dosya halinde Yüksekdağ'a iletilmesiyle sona erdi.