HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
"İki gün önce Adana ve Mersin'de patlattıkları o bombalar, barışın, Türkiye halklarının demokratik iradesinin bombalanması demekti"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Mersin ve Adana'daki HDP binalarında yaşanan patlamalara ilişkin, "İki gün önce Adana ve Mersin'de patlattıkları o bombalar, barışın, Türkiye halklarının demokratik iradesinin bombalanması demekti" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı ve Van milletvekili adayı Yüksekdağ, partisince Gürpınar ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, seçim barajı altında kalmaları amacıyla sayısız komplo, provokasyon ve saldırıyla karşı karşıya bırakıldığını ileri sürdü.

Yüksekdağ, ayırımcılık ve adaletsizlik içinde 1,5 aydır yürekleriyle seçim kampanyası yürüttüklerini vurgulayarak, "Bu 1,5 ay boyunca bizlere ettikleri yetmedi, dayattıkları zulüm, zorbalık, ayırımcılık yetmedi şimdi de kalleşçe saldırılarla, bombalarla, silahlarla il bürolarımızı, il binalarımızı ve seçim çalışması yürüten kardeşlerimizi, arkadaşlarımızı, halkımızı hedef alıyorlar. İki gün önce Adana ve Mersin'de patlattıkları o bombalar, barışın, Türkiye halklarının demokratik iradesinin bombalanması demekti. Demokrasiyi, demokratik seçim sürecini bombaladılar ama çok şükür ki her yerde bize dayatılan bu karanlık saldırılara rağmen, yine her yerde gücümüzle, birliğimizle varız, var olacağız" diye konuştu.

-"Her yerde tehdit ve hakaretle, yasakla karşı karşıya kalıyoruz"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın saldırıları kınamadığını öne süren Yüksekdağ, "Eğer bu kafayla, bu tarzla gidersen seni cumhurbaşkanı da yapmayacağız'' dedi.

Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"İki seçim büromuz, iki parti binamız bombalanmış, insanlarımız ölümden dönmüş, her gün sokaklarda, seçim bürolarında kurşunlarla, döner bıçaklarıyla saldırıya uğruyor. Bu saldırılar karşısında ne polis, ne güvenlik kurumları hiçbir önleyici tedbir almıyor. Almadığı gibi destekliyor. Her yerde tehdit ve hakaretle, yasakla karşı karşıya kalıyoruz. Cumhurbaşkanı mitinglerde çıkıp bu saldırıları bir kere olsun kınama tavrına, söylemine girmiyor. O zaman sen il binalarımıza kalleşçe gönderilen o kontrgerilla bombalarını kınamıyorsan eğer, kusura bakma seni kınadığımız, lanetlediğimiz zaman da 'Ne diyorsun' demeyeceksin. Bize hesap sormayacaksın."  

Sandıklardan kim veya kimlerin çıkacağının önemli olmadığını, sandıkla siyaset yapmadıklarını anlatan Yüksekdağ, "Bizim için önemli olan, sandıklardan demokrasi ve özgürlüğün çıkmasıdır'' diye konuştu.

-"İmama ezanı 5 dakika geç okutmuşlar" iddiası

Ezan okunması üzerine konuşmasını yarıda kesen Figen Yüksekdağ, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dünkü Konya mitingini hatırlatarak, şu iddialarda bulundu:

"Dün Konya'da seçim mitingi yapıyormuş Başbakan Davutoğlu. Namaz saati gelmiş. İmama ezanı 5 dakika geç okutmuşlar. Bize iman dersi verenlerin hali böyle işte. İşlerine gelince imama, ezana bile müdahale edecek kadar kendi keyiflerinin istediği saatte okutacak kadar bir zihniyete, bir duruşa sahipler. Size havale ediyorum. Bunların hepsini sizlere, Allah'a havale ediyorum. Biz sadece halkımıza ve haklılığımıza güveniyoruz. Arkamızda büyük güçler olmadan bir seçim çalışması yürütüyoruz. Yaptığımız tek şey barışı, çözümü savunmak. 7 Haziran'da demokratik bir seçimde, özgür ve barışçıl bir zeminde bütün Türkiye'nin sandıklara güvenle gitmesini sağlamak. Aylar boyunca duruşumuzu, sabrımızı bunun için koruyoruz. Biz kendisini savunamayacak bir halk, bir siyaset değiliz. Bize her yerde saldırı yapanlar karşısında kendimizi savunduk ve savunacağız. Bizler çünkü Türkiye halkına, barışa karşı sorumluyuz. AKP hükümetinin bu şiddet politikası onun sonunu getiriyor. Bu siyasi iktidarın en büyük düşmanı yine kendisidir. Bizimle uğraşmasınlar, kendilerine çeki düzen versinler." 

AK Parti 'nin seçim çalışmalarında kaymakamları kullanarak muhtarları tehdit ettiğini ileri süren Yüksekdağ, Van'da kaymakamların bazı köy muhtarlarına AK Parti'ye oy vermeleri konusunda uyarıda bulunduğunu kaydetti.

Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Tehditle, şantaj politikasıyla oy toplamaya, devşirmeye çalışıyorlar. Kaymakam köy muhtarlarını çağırıp tehdit ediyor. Tutuklamayla, gözaltıyla, saldırıyla tehdit ediyorlar. Bunu AKP'nin Van'daki kaymakamları, valisi yapıyor. Bu bir suç duyurusudur. Gereğini yapmayacaklardır. Ama şundan emin olun, 7 Haziran'dan sonra halkımıza karşı suç işleyen bu kamu görevlileri hakkında biz gereğini yapacağız, halkımız gereğini yapacak. Cumhurbaşkanı bizi tehdit ediyor. 'Bomba sizin, silah sizin işiniz' diyor. Gözlerimizin içine baka baka bizi şiddetin merkezi haline getiriyor, bir tehdit merkezi olarak ilan ediyor. İki ay boyunca asıl şiddet merkezinin, tehdit merkezinin kim olduğunu, kimler olduğunu bütün Türkiye, görmeyen gözler de çok iyi gördü ve öğrendi. Artık bu bombaların nereden çıktığını çok iyi biliyoruz. Artık bu kurşunların nereden sıkıldığını çok iyi görüyoruz. Kaymakam, vali burada muhtarları tehdit ediyor. Sayın Cumhurbaşkanı bu kimin işi?"

"Bize diyorlardı ki 'Tehditle, baskıyla oy topluyorlar.' Garnizon komutanı köy köy dolaşıp, halkımızı, insanımızı tehdit ediyor" ifadelerini kullanan Figen Yüksekdağ, şöyle devam etti:

 "AKP'nin seçim çalışmasını yapıyor. Bu kimin işi Sayın Cumhurbaşkanı? Bu soruya cevap veremedikleri, bu sorunu ortadan kaldırmadıkları sürece bize demokrasi dersi veremezler. Bizim çok şükür ne tehdide, ne baskıya, ne de şantaja ihtiyacımız var."

-Hakkari'deki kaçakçılara yönelik operasyon

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde güvenlik güçlerinin kaçakçılara yönelik operasyonuna da değinen Yüksekdağ, askeri operasyonun,  sınır ticareti yapan halka karşı" düzenlendiğini savundu.

Yüksekdağ, savaş siyasetiyle oy toplamaya çalışanları lanetlediğini vurgulayarak, "Bu halka yarın, öbür gün hesap veremeyeceksiniz. Yaralanan insanlarımızın olduğu haberleri geliyor. Bunu en son sınır ticareti yapan insanlarımıza karşı Roboski'de yapmışlardı. Roboski'de ekmeğinin peşindeki halkı askeri operasyonla katleden siyasi iktidar, seçimlerin arefesinde bir Roboski denemesi daha yapıyor" diye konuştu.