HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:

HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
HDP Eş Genel Başkanı Yüksekdağ Van'da:
- "Halkların Demokratik Partisi reddedilen, katledilen kadının gücüdür"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Halkların Demokratik Partisi'nin reddedilen, katledilen kadınların gücü olduğunu söyledi.

Yüksekdağ, İpekyolu Belediyesi tarafından Şerefiye Mahallesi Milli Egemenlik Caddesi'nde yaptırılan "Şengal Kadın Parkı"nın açılışına katıldı. Van'ın ve bu bölgenin zenginliklerini halk için kullandıklarını belirten Yüksekdağ, kentteki sosyal yaşam alanlarının geliştirilmesi için çaba gösterdiklerini kaydetti.

Yüksekdağ, hiçbir zaman  yaptıkları hizmetin reklamını yapma peşinde olmadıklarını ifade ederek, belediyelerinde, bu zamana kadar karşı karşıya kaldıkları bütün ayrımcılığa rağmen halka hizmet götürmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Van'da 2011 yılında meydana gelen depremlerden sonra belediyelerin kentteki enkazı kendi olanaklarıyla kaldırmak zorunda bırakıldığını ileri süren Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"Afet bölgesi uygulaması Van'da siyasi iktidar tarafından kasıtlı olarak yaşama geçirilmedi. Afet bölgesi ilan etmediler çünkü depremin can ve mal kaybını toplamak, kenti yeniden inşa etmek konusunda sorumluluk üstlenmek istemediler. Çok şükür biz depremin enkazını kaldırdık ama yarın onlar karşımıza çıkardıkları barajın enkazı altında kalacaklar ve bu enkazı onlar kaldıramayacaklar. Bir kenti yeniden inşa etmeyi başardık ve yarın bu yüzde 10 barajını aştıktan sonra yerel yönetim organlarımızla genel siyasi organlarımızın gücünü birleştireceğiz ve Van'ın önünde hiçbir güç duramayacak. Bu kenti barışla, özgürlükle, emek ve adaletle yeniden kuracağız. 

Bütün parklarda, kadınların ve çocukların olduğu, bütün sokaklarda, ışıl ışıl aydınlık sokaklarda kadınların özgürce ve güvenle dolaştığı, bütün emek alanlarında işçilerin ekmeğini ve işini bulduğu, bütün Van halklarının geleceğe güvenle baktığı bir kenti yeniden inşa edeceğiz. Bunun için bizim güvendiğimiz şeyler ayakkabı kutuları, para sayma makineleri değil, halkımızdır."

Yüksekdağ, halkın gücü ve birliğiyle daha büyük zaferlere doğru ilerlediklerini, bu zafer yolunda bütün kentlerin hak ettiği yaşama kavuşacağını kaydederek, "Biz bugün bu kadın parkının açılışıyla kadından yana bir yaşam savunduğumuzu yeniden ilan ediyoruz. Halkların Demokratik Partisi, reddedilen, katledilen kadının gücüdür" diye konuştu.

İstedikleri ve hayal ettikleri yeni yaşamı kurarken asla ve asla Şengal'de katledilen, köle pazarlarında satılan, şerefine, onuruna saldırılan kadınları, Ezidi kadınları unutmayacaklarını belirten Yüksekdağ, Ezidi kadınların ahının yerde kalmadığını ve kalmayacağını söyledi.