HDP mitinginde açılan pankarta Doğu Anadolu'dan tepki

HDP mitinginde açılan pankarta Doğu Anadolu'dan tepki
HDP mitinginde açılan pankarta Doğu Anadolu'dan tepki
- Batman mitinginde "Barajı aşarsak, bizler bulutuz, güneşiz, yağmuruz, barajı aşamazsak, benim meskenim dağlardır dağlar" yazılı pankart açılması, Doğu Anadolu bölgesinde tepkiyle karşılandı - AK Parti Van Milletvekili Kayatürk: "Barajı aşamazlarsa bu olayları yapacaklarını söylüyorlar ama barajı aşsalar bile bu olayları yapmayacaklarına dair en ufak bir garantileri bile yok" - Van bağımsız milletvekili adayı Oğuz: "HDP aldığı oyların tamamını Kürt halkından alıyor, barajı aşamamasının faturasını da yine Kürt halkına kesmesi kabul edilemez"?

ERZURUM/VAN (AA) - HDP'nin Batman mitinginde "Barajı aşarsak, bizler bulutuz, güneşiz, yağmuruz, barajı aşamasak, benim meskenim dağlardır dağlar" yazılı pankart açılması, Doğu Anadolu bölgesinde tepkiyle karşılandı.

AK Parti Van Milletvekili Burhan Kayatürk, Batman'da HDP mitingi sırasında açılan pankarta ilişkin AA muhabirine yaptığı açıklamada, seçim güvenliği konusunda her türlü önlemlerin alınacağını ve vatandaşların bu konuda rahat olması gerektiğini belirterek, dağla, silahla demokrasi mücadelesinin verilemeyeceğini, demokraside de bunun yerinin olmadığını söyledi.

"Barajı aşamazlarsa bu olayları yapacaklarını söylüyorlar ama barajı aşsalar bile bu olayları yapmayacaklarına dair en ufak bir garantileri bile yok" diyen Kayatürk, 6-7 Ekim olaylarına değinerek, "Van'ı yakıp yıktıklarında kentteki 14 belediyeden 12'si HDP'nin elinde bulunuyordu ve 4 milletvekilleri vardı" ifadelerini kullandı.

Kayatürk, buna rağmen "HDP'lilerin kenti yakıp yıkmaktan vazgeçmediğini" belirterek, "En başta şiddeti, silahı, korku salmayı bırakmaları lazım. Dağla, silahla bu işler olmaz. Dağla, silahla korkutmak kadar büyük bir korkaklık yoktur" dedi.

AK Parti Van milletvekili adayı Ömer Çaha da HDP'nin halka yaptığı baskıların herkes tarafından bilinmesi gerektiğini vurgulayarak, Çözüm Süreci'nin sonuca ulaşmasını istediklerini ancak bu konuda HDP'nin kendileri kadar iyi niyetli olmadığını dile getirdi. 

Erciş ilçesinde de "HDP dışında başka partinin girmesi tehlikeli ve yasaktır" şeklinde pankart asıldığını anımsatan Çaha, "Daha sağduyulu olmaları gerekiyor. Kimse şu ana kadar dağlardan bir şey elde edememiştir. Dağ siyaseti devam ederse kendileri kaybeder. Bölgemiz ve ülkemiz kaybeder" diye konuştu.

AK Parti milletvekili adayı Faruk Alpaslan ise seçim çalışması yapmak üzere gittikleri bazı yerlerde, "burası kurtarılmış bölge", "sizler buraya giremezsiniz" şeklinde söylemlerle karşılaştıklarına değinerek, bunun pankartlar da dahil farklı yöntemlerle gerçekleştirildiğini anlattı.

Bölgedeki insanları baskıdan ve tehditten uzaklaştırarak yıllarca özlemini duydukları özgürce yaşama kavuşturmak gerektiğine işaret eden Alpaslan, "Bizler kardeşçe, insanların en iyi hizmeti almasının peşindeyiz ancak bu çalışmaları yaparken bize yönelik de tehditler oldu. Halkımız büyük bir baskı altında. Halkımızı bu baskılardan kurtarmamız gerekiyor" diye konuştu. 

Hüda Par'ın desteklediği Van bağımsız milletvekili adayı Mehdi Oğuz ise bundan önceki birçok seçimde de HDP ve bu gelenekten gelen diğer isimdeki partilerin silahları ve şiddeti arkasına alarak seçimlere girdiğini ve bu yolla oy aldığını söyledi.

- "Baskı oluşturulmak isteniyor"

Şu anda da "kan akan musluklar" ve değişik pankartlarla aynı baskının oluşturulmak istendiğinin altını çizen Oğuz, şöyle konuştu:

"En son Batman'da asılan pankart da bu algıyı güçlendirmek amacıyla yapılmıştır. Seçmenlerin iradesi üzerinde baskı kurmak istenmektedir. İnsanların iradesini baskıyla şiddetle esir almaya çalışmak çirkinliktir. Allah insanları özgür yaratmış ve irade vermiştir, bu iradenin baskı altına alınmasını çirkinlik olarak nitelendirmiştir."

Oğuz, "Şiddet yöntemlerinin kullanılmasını doğru bulmuyoruz" dedi.

-"Aba altından sopa gösteriyorlar"

AK Parti Erzurum Milletvekili adayı Abdurrahim Fırat ise bu durumun aba altından sopa göstermek olduğunu belirtti.

Bir taraftan "demokrasi, barış, insan hakları" dendiğini, HDP'nin batıda "iyi çocuk" olduğunu, doğuda milleti tehdit ettiğini savunan Fırat, "Bu demokrasinin kabullenemeyeceği bir şey. Bence HDP, özellikle PKK ve KCK'ya 'silah bırak' çağrısında bulunmalı. 'Biz siyasi mücadele yapıyoruz, Türkiye partisiyiz, Türkiyelileştik' diyecekler. Bu beyanı onlardan hiç duymadık ama bu tür tehditler o siyasi hareketin de bitmesine sebep olacak. Dünün mazlumları, bugünün zalimleri olmuş. Halk bunu görüyor" ifadelerini kullandı.

HDP'nin Erzurum'da da miting yapacağını hatırlatan Fırat, her siyasi partinin Erzurum İstasyon Meydanı'nda miting yapmasının doğal olduğunu kaydetti.

Fırat, şunları söyledi:

"Barış ve kardeşlik içinde mitinglerini yapsınlar. Erzurum halkına söyleyeceklerini söylesinler ve halkın iradesine de saygılı olsunlar. Ben Erzurum halkını da sükunete davet ediyorum. İnşallah Erzurum'a yakışır bir şekilde bir olay olmadan bu mitingin sonlanmasını talep ediyorum."