HDP'nin Van mitingi

HDP'nin Van mitingi
HDP'nin Van mitingi
- Eş Genel Başkan Yüksekdağ: - "Allah şahidimizdir ki bütün dünya ve halkımız, dostumuz, düşmanımız iyi bilir ki bizi hiçbir bomba yıkamaz ama biz o barajı yıkarız. Hiçbir bomba, şiddet ve terör saldırısı bu umutlu, inançlı duruşumuzu bozamayacak" - "Yiğit Diyarbakır halkı, o meydandaki büyük savaş planını, büyük kaos ve yıkım planını, gösterdiği insani sorumluluğu soğukkanlı duruşuyla boşa çıkardı. O meydanda bizi bombalayanlar, aslında kendilerini, kendi geleceklerini bombaladılar"

VAN (AA) - HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Allah şahidimizdir ki bütün dünya ve halkımız, dostumuz, düşmanımız iyi bilir ki bizi hiçbir bomba yıkamaz ama biz o barajı yıkarız. Hiçbir bomba, şiddet ve terör saldırısı bu umutlu, inançlı duruşumuzu bozamayacak" dedi. 

Partisince Ferit Melen Bulvarı'nda düzenlenen mitinge katılan Yüksekdağ, dün Diyarbakır mitinginde barışın, umudun ve insanlığın bombalandığını, bugün ise barışın, umudun ve insanlığın Van meydanında dimdik ayakta olduğunu belirtti.

"Büyük insanlığımız, asla ve asla bombalara, kurşunlara, hain tuzaklara, kalleş saldırılara boyun eğmedi, eğmeyecek" diyen Yüksekdağ, insanlıktan, onurdan nasibini almayanlara 7 Haziran'da halkın en büyük dersi vereceğini söyledi.

Yüksekdağ, meydanlarda halkı bombalayanların, kandan beslenenlerin, aydınlıktan, barıştan, ak yüzlü yiğit insanlardan korktuklarını bildirerek, yola çıkarken büyük insanlığın kutsal değerlerini, cesareti omuzladıklarını, şiddetten beslenenlere karşı cesur halkların zaferini yarın ilan edeceklerini savundu.

Diyarbakır meydanını kana bulayanların, insanlığın ne demek olduğunu bir kez daha gördüğüne değinen Yüksekdağ, şöyle konuştu:

"O can pazarı içinde yaralı kardeşlerini taşıyan, ölümlerin olmaması için göğsünü, bedenini siper ederek özgürlük meydanını savunan, oradaki kaos planına teslim olmayan ve boşa çıkaran yiğit Amed halkını Van'dan selamlıyoruz. Yiğit Diyarbakır halkı, o meydandaki büyük savaş planını, büyük kaos ve yıkım planını, gösterdiği insani sorumluluğu soğukkanlı duruşuyla boşa çıkardı. O meydanda bizi bombalayanlar, aslında kendilerini, kendi geleceklerini bombaladılar. Allah şahidimizdir ki bütün dünya ve halkımız, dostumuz, düşmanımız iyi bilir ki bizi hiçbir bomba yıkamaz ama biz o barajı yıkarız.

Hiçbir bomba, şiddet ve terör saldırısı bu umutlu, inançlı duruşumuzu bozamayacak. Hayallerimizi isteklerimizi mücadelemizi yıkamayacak. Çünkü bizler sadece bu siyasi iktidarın sahipleri gibi güç, koltuk, zenginlik ve saltanat için yola çıkmadık. Bizim yolumuz barış ve özgürlük yolu. Özgürlüğü, bize dayatılan esarete inat mutlaka kazanacağız. Bizim yolumuz Türkiye halklarının kardeşliğinin ve eşitliğinin yolu. Biz o kardeşliği ve eşitliği mutlaka sağlayacağız."

Yüksekdağ, partilerine yönelik saldırılardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın saldırıları kınadığına işaret ederek, bu sözlere güvenmelerini bekleyenlerin yanıldığını, iki ay boyunca partilerinin her yerden haince kuşatıldığını, baskılarla karşı karşıya kaldığını ileri sürdü.

Kendi güvenliklerinin yanı sıra 7 Haziran seçimlerinin güvenliğini de almak zorunda kaldıklarını, seçimlerin güvenli yapılması konusunda hükümetin kılını bile kıpırdatmadığını iddia eden Yüksekdağ, "2 ay boyunca yaptıkları tek şey, partimize dönük saldırı ve hakaretti, saldırganları partimize karşı kışkırtmaktı. Şimdi dönmüş Amed'in failini arıyor. Siz ne arıyorsunuz, halk failin kim olduğunu çok iyi biliyor. Partimize dönük bütün saldırıların sorumluları da bu saldırı emrini verenlerdir. Buna rağmen utanmadan Türkiye halklarının karşısına çıkıp 7 Haziran seçimlerinde kazanacaklarını sanıyorlar, halkımızdan destek istiyorlar. Artık bu halkın size verecek oyu da desteği de yok" diye konuştu.

Yüksekdağ, Türkiye halklarının baskı ve şiddetle, terörle, kendisine oy ve iktidar devşirmeye kalkanlara en esaslı cevabı vereceğini vurgulayarak, vahşetten, karanlık, gözü dönmüş iktidar merkezli saldırılardan sonra vicdanlarının sesini dinleyenlerin vicdansızlara oy ve yüz vermemeleri gerektiğini dile getirdi.

- "7 Haziran bizim için bir şeref ve insanlık davasıdır"

Bütün kanlı saldırılara rağmen yüzlerini yeni yaşama döndüklerini ve karanlık kuşatmanın içinden yükselen güneşi gördüklerini kaydeden Yüksekdağ, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye'de halklarımızın barış, özgürlük, eşitlik ve kardeşlik güneşi doğdu. Yeni gün hepimize bütün Türkiye halklarına kutlu olsun. 7 Haziran seçimleri bizim için sadece bir seçim değildir. 7 Haziran artık bizim için bir şeref ve insanlık davasıdır. 7 Haziran'da insanlığımıza saldıranlara karşı en güçlü savaşı sandıklarda kazanacağız. 7 Haziran'da Türkiye'nin şerefli büyük insanları kazanacak. İnsanlık onurundan, demokrasiden nasibini almayanlar o sandıklara gömülecekler. Bizler her yerde, Türkiye'nin dört bir yanında haklılığımıza sımsıkı sahip çıkacağız. Saldırıyı düzenletenler, şiddetle, zorbalıkla ömürlerini uzatmaya çalışıyorlar. Ama bizim baskıya, tehdide ihtiyacımız yok. Biz meşruiyetimize inanıyoruz. Yarın kazanacağımıza inanıyoruz. Bu inancı yüreğinde taşıyanlar kazanacak. 7 Haziran'da korkuyu, nefreti yüreğinde taşıyanlar yenilecek. Tarihinin en büyük yenilgisini yaşayacak. Bugün AKP hükümeti, dün gerçekleştirilen saldırı aracılığıyla, partimize dönük bütün saldırılar aracılığıyla, Türkiye'de bu topraklarda bir korku imparatorluğu, diktatörlüğü yaratmaya çalışıyor. Biz buna izin vermeyeceğiz. diktatörlüğü ilan ettirmeyeceğiz, onu başkan yaptırmayacağız."

Yüksekdağ, seçimi kazanmalarına bir gün kaldığını belirterek, bu süre doluncaya kadar tüm partililerden her yerde haklılıklarının ve meşruiyetlerinin nöbetçisi olarak kurulan tuzakları boşa çıkarmalarını istedi.

"Bizi sokağa dökmeye, kontrolden çıkarmaya çalışanlara karşı en güçlü cevabı Diyarbakır'da olduğu gibi soğukkanlılığınızla, demokratik duruşunuzla vereceksiniz" ifadesini kullanan Yüksekdağ, bunu yapanların şiddetten, saldırıdan, bombadan başka sözü kalmadığını fakat kendilerinin söyleyeceği çok şey olduğunu savundu.

Yüksekdağ, 7 Haziran'da tutacakları demokrasi nöbetiyle en esaslı cevabı vereceklerini, insanların güvenli şekilde sandığa giderek oy kullanmaları için herkesin birer görevli gibi hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak, herkese sandığa giderek oyunu kullanması çağrısında bulundu.

7 Haziran ile ilgili hayallerinin gerçekleştiğini anlatan Yüksekdağ, şunları kaydetti:

"Bırakın kendi sonlarını görüp yaşadıkları kabus içinde boğulsunlar. Onlar kabus görüyor, bizim hayallerimiz gerçek oluyor, bunu asla ve asla unutmayın. Siyasi iktidarın kışkırtıcı diline ve siyasetine karşı demokrasinin zaferini ilan edeceğiz. 7 Haziran hepimizin birliğinin sesi, soluğu, onların sonu olacak. Büyük insanlık, ayağa kalkan yeni yaşam yoluna giden bu büyük insanlar, bütün saldırılara inat kendi gücünün, iradesinin kazanımını ilan edecek. Bu zafer bizim insanlık sözümüzdür. Bizim dün Diyarbakır meydanında katledilen kardeşlerimize sözümüzdür. Erzurum'da yakılan, Bingöl'de infaz edilen kardeşlerimize sözümüzdür. Hepimiz parti binalarınıza gidin adınızı müşahit olarak yazdırın. Bütün karanlık planlar yapanlara sesleniyorum. Birileri bu seçimin yapılmamasını, bizim kaybetmemizi ne kadar da çok istiyor. Bugün Van'da 7 Haziran'dan önceki son sözümüzü söylüyoruz. Bu seçim yapılacak ve biz kazanacağız, siz kaybedeceksiniz. Bunu çok iyi bilin."

Yüksekdağ konuşmasının ardından, "Onlar meydanlarda bomba patlatıyor, biz inadına barış güvercinleri uçuruyoruz" diyerek, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, HDP Van milletvekili adayları ile güvercin uçurdu.

Diyarbakır'da yaşanan patlama nedeniyle müzik programının iptal edildiği miting, Yüksekdağ'ın konuşmasının ardından olaysız sona erdi.

- Mitingden notlar

Diyarbakır'da HDP mitinginde yaşanan patlama sonrası Van'da mitingin yapıldığı Ferit Melen Bulvarı ve çevresindeki yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. HDP'li görevlilerin, herhangi bir saldırı ya da provokasyon olmaması için çevrede güvenlik önlemi alan polis araçlarının etrafında beklediği görüldü.

Mitinge katılanlar, polislerce oluşturulan kontrol noktalarında üst aramasından geçirildikten sonra HDP'li görevliler tarafından da tek tek üst aramaları yapılarak alana alındı.