Heyelan korkusuyla evlerini boşaltıyorlar

Heyelan korkusuyla evlerini boşaltıyorlar
Heyelan korkusuyla evlerini boşaltıyorlar
VAN (AA) - Başkale ilçesine bağlı Tokluca Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, heyelan nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan evlerini...

VAN (AA) - Başkale ilçesine bağlı Tokluca Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, heyelan nedeniyle yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan evlerini boşaltıyor.

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan 50 haneli ve 350 nüfuslu Tokluca Mahallesi'nde baharın gelmesiyle birlikte heyelan korkusu ortaya çıktı.

Mahallede dağ yamacına kurulan 10 evden 6'sı bugüne kadar heyelan tehlikesi nedeniyle boşaltılırken, 4'ün de yaşam sürüyor.

Evlerinde heyelan nedeniyle derin çatlaklar oluştuğunu anlatan Mahalle Muhtarı Osman Ersu, köyde karşılaştıkları bu sorunu yetkililere dilekçeyle bildirdiklerini söyledi.

Ersu, evini boşaltmak zorunda kalan ailelerin bir kısmının başka şehirlere göç ettiğini, bir kısmının ise köyde kalarak zor şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirterek, "Bu sorunumuza bir an önce kalıcı çözüm bulunmasını istiyoruz. Evlerin afet kapsamına alınması için yetkililere müracaata bulunduk. Bahar aylarını gelmesi ile korkumuz arttı" dedi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Yaşam

  ,

  göç

  ,

  afet

  ,

  Karşı