Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz, Van'da

Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz, Van'da
Hüda Par Genel Sekreteri Yavuz, Van'da
VAN (AA) - Partisinin 1. Olağan Kongresine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van'a gelen Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Sekreteri ve...

VAN (AA) - Partisinin 1. Olağan Kongresine katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Van'a gelen Hür Dava Partisi (Hüda Par) Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Mehmet Yavuz, basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İldeki bir kahvaltı salonunda yapılan toplantıda konuşan Yavuz, hem bölgenin hem de İslam coğrafyasının yeniden şekillendiğini ve bu nedenle de olağanüstü günler geçirildiğini belirterek bu zaman diliminde dikkat edilmesi gereken bazı hususların olduğuna dikkati çekti.

Partinin kuruluş amacı ve hedefleri hakkında da bilgi veren Yavuz, Hüda Par'ın Türkiye 'de bir medeniyet projesi olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Referanslarının İslam olduğunu ifade eden Yavuz, şöyle konuştu;

"Türkiye'de politik geçmiş çok kirlidir. Bunun en önemli nedeni ise siyasilerin halka benzememesidir. Hakkını vermek gerekir ki Türkiye'de son 10 yılır, maddi anlamda Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmayan birtakım düzenlemeler yapılmış, çok olumlu adımlar atılmış, ciddi mesafeler katedilmiştir. Fakat manevi anlamda, maneviyatın içine soyut bir kavram olan adaleti de ekleyerek söyleyebiliriz ki sınıfta kalınmıştır. Bu manevi ortamın tatminine yönelik, gençliğin içerisine düşmüş olduğu buhran, cemiyette meydana gelen ahlaki çöküntü ki en son Özgecan vahşeti ile bunu maalesef yaşadık, çok ciddi anlamda bir tamirata ihtiyacı vardır. Aksi taktirde toplumsal bünye çökme ile karşı karşıya kalmıştır. Hüda Par olarak halkımızın özüne dönmesi için öncülük etme gayretinde olacağız."

Çözüm süreci ve yaklaşan genel seçimlerle ilgili de konuşan Yavuz, PKK 'nin siyasi temsilci ve halktan temsil ettiği kitle itibariyle temsiliyete sahip olduğunu ve bu gerçekliği kabul ettiklerini ifade etti.

Yavuz, şunları dile getirdi:

"Ancak oy oranına bakıldığında Kürt toplumunun 5'de 1'lik kesiminden oy aldıklarını görüyoruz. Kalan 5'de 4'lük kesimin,1'lik bir orana endekslenmesini doğru bulmuyoruz. Ayrıca PKK ile başlamayan Kürt meselesinin, yani 90 yıllık Cumhuriyet rejiminde, insani ve islami hakları gasp edilen Kürt halkının haklarının bir örgütle pazarlığa indirgenmesini çok yanlış buluyoruz. Bunun da sapla samanı birbirine karıştırmak olduğunu öteden beri ifade ettik. Örgüte hak etmediği anlamda bir alan hakimiyeti sağlayacağını, bir nüfus alanı tahsis edeceğini dile getirdik. 6-8 Ekim olaylarında ve en son gördüğümüz Cizde'ki katliam girişiminde bunu gördük. Tek parti faşizmini CHP üzerinden uyguladığı diktatöryal eğilim, örgüt tarafından da benzer şekilde Kürt halkı üzerinde denendiğini ve ağır bir bedel ödendiğini maalesef üzülerek gördük. 6-8 Ekim olaylarının Türkiye, kamuoyu ve hükümet açısından bir kırılma yaşatması gerektiğini temenni ediyoruz. İnşallah eleştirilerimiz doğrultusunda yeni bir anlayışın hakim olmasını temenni ediyoruz."

"Halkların Demokratik Partisi (HDP) barajı aşabilir mi?" sorusunu yanıtlayan Yavuz, HDP'nin toplumu kucaklayıcı, muhaliflerinin hayranlığını kazandırıcı bir dil kullanması, onları ötekileştirici, saldırgan bir dil ve üslup kullanmaması halinde, barajı aşma şansının yüksek olduğunu kaydetti.

Yavuz, "Burada bir pratik sergilendi. Yüzde 5 buçuk, 6 bandında olan oy oranı Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde 9.8 bandına gelmişse bunun altında yatan en önemli nedenlerden birinin, HDP'nin ortaya koyduğu vizyon ve benimsediği üslubun değişmesi olarak değerlendiriyoruz. Fakat geçenlerde Demirtaş'ın, Bingöl'de, hiç gereği yokken, ortada sükunet havası hakimken, Hüda Par'ı hedef tahtasına koyup, tekrar şeytanlaştırıcı, ötekileştirici, katmanlaştırıcı bir dil kullanmış olmasını biz barajı aşamayacağına dair bir işaret olarak görüyoruz" diye konuştu.

Toplantıya, Hüda Par Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aşkın, Hüda Par İl Başkanı Rasim Sayğın ve Hüda Par GİK  Üyesi Mehmet Mehdi Oğuz'da katıldı.