İçişleri Bakanı Selami Altınok:

İçişleri Bakanı Selami Altınok:
İçişleri Bakanı Selami Altınok:
- "Bölücü terör örgütü mensupları, düzenledikleri kalleşçe saldırılarla, milletimizin namus ve şerefini korumak için görev yapan, mukaddesatımızın şanlı bekçisi kahraman askerimizi, polisimizi şehit ediyorlar" - "Ülke olarak, huzurdan ve kardeşlikten rahatsız olanlar karşısında, cesur ve kararlı bir duruş sergiledik, sergilemeye devam edeceğiz" - "Bizler vatanımızı ve milletimizi korumak için şehadet şerbetini içen, 34 ülkede 78 şehitliği olan bir ecdadın torunlarıyız. Son kalemiz olan bu mübarek toprakları namerde çiğnetmeyiz" - "Terörle mücadele, hukukun çizdiği sınırlar içerisinde ve demokratik yöntemlerle yapılacaktır. Hiçbir şekilde demokratik kazanımlardan, hak ve özgürlüklerden taviz verilmeyecektir. Devletimiz, terörle mücadelede meşruiyet zeminini asla kaybetmeyecektir"

VAN (AA) - İçişleri Bakanı Selami Altınok, "Terörle mücadele, hukukun çizdiği sınırlar içerisinde ve demokratik yöntemlerle yapılacaktır. Hiçbir şekilde demokratik kazanımlardan, hak ve özgürlüklerden taviz verilmeyecektir. Devletimiz, terörle mücadelede meşruiyet zeminini asla kaybetmeyecektir" dedi. 

Altınok, Hakkari'de şehit olan askerler için düzenlenen uğurlama törenine katıldıktan sonra, Van Valiliğine geçerek, Van, Muş, Bitlis ve Hakkari illerini kapsayan seçim güvenliği toplantısına katıldı. 

Valilik Toplantı Salonunda Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Celalettin Lekesiz, İller İdaresi Genel Müdürü Rahmi Doğan, 4 ilin vali, emniyet müdürü ve jandarma komutanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Altınok, 1 Kasım 2015'te yapılacak 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri'nin, huzur ve güven ortamı içerisinde gerçekleştirilmesine yönelik tedbirlerin değerlendirildiği seçim güvenliği toplantılarının 4'üncüsünü Van'da yaptıklarını bildirdi.

Seçim sürecinin 31 Ağustos itibariyle başladığını ve bu sürecin demokratik bir olgunluk içinde geçmesi için her türlü güvenlik tedbirini aldıklarını belirten Altınok, şunları söyledi:

" Türkiye , dünyanın en zor ve en stratejik coğrafyalarından birinde yer almakta. Bölgedeki istikrarsızlıklar ülkemizi de etkilemektedir. Yanı başımızda, sınırlarımızın bittiği yerde savaşlar var. Milyonlarca insan evini, yurdunu geride bırakarak ülkemize sığınıyor. Bu insanlar Türkiye'yi bir istikrar adası, sığınılacak güvenli bir liman olarak görüyor. Bu zor coğrafyada sağlam durabilmek için birlik ve beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Millet olarak, sınır ülkelerde yaşanılan sıkıntıları görüp, her türlü hile ve tuzağın farkında olmalıyız."

Altınok, komşu ülkelerde tüm bu yaşanılan sıkıntıları rağmen, bölücü terör örgütü ve onun destekçilerinin, bir yerlere söz dermişcesine, ülkenin huzur ve güvenliğini hedef aldığını vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bölücü terör örgütü mensupları, düzenledikleri kalleşçe saldırlarla, milletimizin namus ve şerefini korumak için görev yapan, mukaddesatımızın şanlı bekçisi kahraman askerimizi, polisimizi şehit ediyorlar. Binaları, araçları ve iş makinelerini yakıp, yağmalıyor, milli servetimize zarar veriyorlar. Eli kalem tutacak çocukların ellerine silah veren bu vahşet şebekeleri, sokaklara hendekler kazıyor, patlayıcı düzenekleri kuruyor, tehditle ve baskıyla bölgede yaşayan insanların hayatlarını yaşanmaz hale getiriyor, bu aziz milleti, yıldırmaya, bölmeye, ateş çemberinin içine çekmeye çalışıyorlar."

- "Cesur ve kararlı duruş sergiledik"

Bütün bu olaylar karşısında ülkedeki güven ve istikrar ortamının devam etmesi için her türlü tedbiri aldıklarını ifade eden Altınok, ülke olarak, huzurdan ve kardeşlikten rahatsız olanlar karşısında cesur ve kararlı bir duruş sergilediklerini, sergilemeye de devam edeceklerine değindi. Altınok, "Güvenlik güçlerimiz, ülkeyi kargaşa ve şiddet sarmalına çekmeye çalışan, terör örgütü ve yandaşlarına karşı, büyük bir fedakarlık ve özveriyle, gerek sınır ötesinde, gerekse sınırlarımızın içinde, kahramanca mücadele veriyor" dedi.

Altınok, bütün güvenlik güçlerini üstün gayret ve başarılı çalışmalarından ötürü kutladı. Altınok, "Bu uğurda şehadet şerbetini içen askerlerimize, polislerimize, korucularımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Milletimizin canı ve malı bizim için azizdir, bunları ne pahasına olursa olsun koruyacağız. Bizler vatanımızı ve milletimizi korumak için şehadet şerbetini içen, 34 ülkede 78 şehitliği olan bir ecdadın torunlarıyız. Son kalemiz olan bu mübarek toprakları namerde çiğnetmeyiz" diye konuştu. 

İnsanların inancının, düşüncelerinin, yaşam biçiminin ve etnik kökenlerinin ne olursa olsun millet olarak kaderlerinin bir olduğunu bildiren Altınok, şunları ifade etti:

"Bizim, toprağımızda, suyumuzda, havamızda dostluk, kardeşlik vardır, ayrılık gayrılık yoktur, olmamıştır. Hiçbir güç, birlik ve beraberliğimizi bozamayacak, bizleri birbirimizden ayıramayacaktır. Bu millet hazırlanan tuzaklara düşmeyecek, birbirine daha çok bağlanacaktır. Hep birlikte, ülkemize ve insanımıza oynanan oyunları bozacak, bu oyunları oynayanları tarihin karanlıklarına  gömeceğiz. Terörle mücadele, hukukun çizdiği sınırlar içerisinde ve demokratik yöntemlerle yapılacaktır. Hiçbir şekilde demokratik kazanımlardan, hak ve özgürlüklerden taviz verilmeyecektir. Devletimiz, terörle mücadelede meşruiyet zeminini asla kaybetmeyecektir."

- "Seçim güvenliği büyük önem taşıyor"

Altınok, huzur, güven ve istikrarın olmadığı yerde gelişme, kalkınma ve refahın sağlanamayacağını, huzur ve güvenliğin, adalet ve esenliğin sağlanamadığı toplumlarda birlik ve beraberlikten, yarınlara umutla bakmaktan söz etmenin mümkün olmadığını dile getirdi. Altınok, 1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak seçimlerin, güvenli bir ortamda gerçekleştirilmesinin büyük bir önem arz ettiğini vurguladı. 

Altınok, halkın iradesinin hiçbir baskı ve etki altında kalmadan hür bir şekilde sandığa yansıması için çalışmalarını büyük bir titizlikle devam ettirdiklerini söyledi. 

Altınok, seçim sürecini, demokrasiye yaraşır bir şekilde, tartışmasız, nizasız ve huzur içinde geçirmek,  siyasi partilerin ve adayların hür ve demokratik bir ortamda, kanunlar çerçevesinde propaganda ve benzeri seçim çalışmalarını yapmalarını temin etmek, seçmenlerin ise oylarını hiçbir baskı altında kalmadan serbestçe kullanmalarını sağlamak, bakanlık olarak kendilerinin en önemli önceliği olduğuna dikkati çekti. 

Altınok, "Halk iradesinin, adil, şeffaf ve hür bir şekilde yapılan seçimler yoluyla tecelli ettirilmesi imkanı, demokrasilerin en önemli özelliğidir. Bu sürecin işleyişindeki sıhhat derecesi aynı zamanda demokrasinin gelişmişlik seviyesinin de bir göstergesidir. Haklı bir gururla ifade edebiliriz ki bu anlamda ülkemiz, birçok ülkeye örnek olacak düzeyde bir sisteme ve uygulama tecrübesine sahiptir. Ülkemiz demokratik bir hukuk devleti olarak herkese, serbestçe kendini ifade etme ve seçme-seçilme hakkını tanımış, bunu anayasal teminat altına almıştır" dedi.

Bakanlık olarak, seçim sürecinin tam bir tarafsızlık ve güven içerisinde yürütülmesini sağlayarak, ülke genelinde yaklaşık 54 milyon 75 bin 851 seçmenle, bugünkü toplantıya katılan illerde bulunan 1 milyon 161 bin 816 seçmenin, hiçbir baskı ve yönlendirmeye maruz kalmadan, hür iradesini sandığa yansıtabilmesi için çalıştıklarını belirten Altınok, daha önceki seçimlerde olduğu gibi bu seçimde de bölgesel seçim güvenliği toplantılarına büyük önem verdiklerini, illerin seçim güvenliği konusunda yaptıkları hazırlıkları yakından görme imkanı bulduklarını kaydetti. 

Konuşmanın ardından seçim güvenliği toplantısı basına kapalı devam etti.