İHH ve IICO'nun konut yaptırdığı Van'daki ailelere ziyaret

İHH ve IICO'nun konut yaptırdığı Van'daki ailelere ziyaret
İHH ve IICO'nun konut yaptırdığı Van'daki ailelere ziyaret
- Merkezi Kuveyt'te bulunan yardım kuruluşu IICO'nun Başkanı Abdullah Al-Matuk ve beraberindeki heyet, IICO ve İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından konutlara yerleştirilen aileleri ziyaret etti - Van Valisi Doğan: "Bizim açımızdan bir felaket yaşandığı zaman muhataplarımızın kimliği, zenginliği önemli değildir, biz insanlık adına orada oluruz" - IICO Başkanı Al-Matuk: "IICO, 136 ülkede bütün kardeşlerimizin ve yardıma muhtaç insanların yanında olmaya devam ediyor"

VAN (AA) - Merkezi Kuveyt'te bulunan yardım kuruluşu IICO'nun Başkanı Abdullah Al-Matuk ve beraberindeki heyet, IICO ve İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Van'da konutlara yerleştirilen aileleri ziyaret etti.

İHH İnsani Yardım Vakfı ile merkezi Kuveyt'te bulunan Kuveyt yardım kuruluşu IICO desteğiyle Van'da 7,5 dönümlük arazi üzerine, 4 blok halinde inşa edilen 64 dairenin teslim töreninin ardından Van Valisi Aydın Nezih Doğan ve Kuveyt heyeti, buradan Edremit ilçesine geçti.

Konutların teslim edilmesinin ardından TOKİ bölgesinde kurdele kesme törenine katılan Doğan, ülke olarak her zaman mazlumun yanında olduklarını ve tüm imkanlarını sıkıntıların giderilmesi için seferber ettiklerini bildirdi. 

Türkiye 'nin birçok durumu bir arada yönetecek imkan, kabiliyet ve zenginliğe sahip olduğunu anlatan Doğan, "Bazı durumlarda uluslararası yardım gerekir. Bu nedenle Kuveyt'in Van'a yaptığı yardım önemlidir. Türkiye'nin bunları yapmakla ilgili bir ihtiyacı olduğundan değil ama uluslararası yardımın bir gereği olduğu için yapılıyor. Bizim açımızdan bir felaket yaşandığı zaman muhataplarımızın kimliği, zenginliği önemli değildir, biz insanlık adına orada oluruz" diye konuştu.

IICO Başkanı Abdullah Al-Matuk ise Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah'ın kendilerine sunduğu yardımlar sayesinde konutların açılışını gerçekleştirdiklerini belirterek, Kuveytliler olarak sundukları yardımların Kur'an-ı Kerim'in ayetlerinden aldıkları anlamdan kaynaklandığını vurguladı.

Kesinlikle bir ücret ya da başka bir karşılık beklemeden iman kardeşliğinden dolayı bu yardımların Vanlılara ulaştırıldığını anlatan Al-Matuk, şöyle konuştu:

"Rabbimize şükürler olsun ki konutların anahtarlarını özellikle yetimlere ve dul kalanlara sunuyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizle Peygamber Efendimizin hadislerinden kaynaklanmaktadır. Biz ümmeti Muhammed olarak birbirimizi desteklemek zorundayız. IICO, 136 ülkede bütün kardeşlerimizin ve yardıma muhtaç insanların yanında olmaya devam ediyor. Kuveyt hükümeti buradaki konutları inşa etmemiz için gerekli desteği vermiştir. Kuveyt, hiçbir şekilde bir ülkenin kendi sıkıntılarını giderme konusunda güçlü mü, zengin mi, fakir mi ayrımı yapmaz. Bir yerde sıkıntı yaşandığı zaman direkt olarak yardımları sağlamaya çalışıyor."

Konuşmaların ardından edilen dualarla konutların açılış kurdelesini kesen Doğan, Al-Matuk ve diğer heyet üyeleri, aileleri ziyaret etti.