İl Emniyet Müdürlüğünden MOBESE açıklaması

İl Emniyet Müdürlüğünden MOBESE açıklaması
İl Emniyet Müdürlüğünden MOBESE açıklaması
VAN (AA) - İl Emniyet Müdürlüğü bir basın organında, MOBESE'lere yönelik yapılan "Biri Bizi Gözetliyor" başlıklı haber üzerine açıklama...

VAN (AA) - İl Emniyet Müdürlüğü bir basın organında, MOBESE'lere yönelik yapılan "Biri Bizi Gözetliyor" başlıklı haber üzerine açıklama yaptı.

İl Emniyet Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kenttin farklı noktalarında hizmet veren MOBESE sistemlerinin, Polis Vazife ve Salahiyet, Emniyet Teşkilatı, Ceza Muhakemesi kanunları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü Haberleşme Dairesi Başkanlığı Yönetmeliğinden hukuki referans alınarak hizmet verdiği bildirildi.

MOBESE kameralarının, şehrin önemli noktalarına, kamusal alanları görecek şekilde kurulduğu belirtilen açıklamada, şunlara yer verildi:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin 28/01/2003 tarih ve 44647/98 başvuru No'lu kararında, kişinin kamusal alanda özel hayatı olmayacağı şeklinde genel bir yaklaşım kabul görmekle birlikte, kişinin kamusal alandaki faaliyetlerinin fotoğraf makinesi tarafından kaydedilmesinin özel yaşama müdahale sonucu doğurmayacağı belirtilmiştir. Ayrıca kararda sokakta yürüyen birinin o anda bulunan başkaları tarafından görülmesi ile o alanın veya o alanda kişinin teknolojik aletlerle izlenmesi aynı türden bir olay olarak değerlendirilmiş, insanların bilerek ya da niyetlenerek içinde yer aldıkları aktivitelerin var olduğu ve bunların kamu kuruluşları tarafından kaydedilip, rapor edilebileceği belirtilmiştir. MOBESE sistemlerinin kurulma amacı, kişi hak ve hürriyetlerine dokunulmadan genel asayişi temin edebilmek ve adli soruşturmalarda kanuni deliller tespit etmektir. Bu çerçevede elde edilen tüm görüntüler, talepleri üzerine ilgili mercilere bütünlüğü bozulmadan gönderilmektedir."

Açıklamada Van'da son altı ay içinde 350 delil niteliğinde MOBESE görüntü kayıtlarının adli mercilere verildiği, MOBESE kamera görüntülerinin başka amaçla kullanılmadığı kaydedildi.

Kamera görüntüleri alınırken özel yaşam alanlarının kesinlikle ihlal edilmediği bildirilen açıklama, şöyle devam etti:

"Kameraların görüş açısına giren ve kişilerin özel hayatı olarak nitelendirilebilecek alanlar (görünür konut alanları, pencere, balkon vb.) karartma-perdeleme yazılımları sayesinde kapatılarak izlenmesi engellenmektedir. MOBESE kameralarını 7 gün 24 saat izlemek ile görevli görüntü operatörleri, şehirdeki önemli noktaları sürekli tarayarak şehrin güvenliğine katkı sağlamaktadır. Karşılaşılan olaylar anında sahada görev yapan ekiplerimize aktarılmakta ve kısa zamanda önlem alınabilmektedir. MOBESE kameraları yasal dayanaklara istinaden, kamu yararı doğrultusunda çalıştırılmaktadır. Söz konusu haberde geçen iddiaların hukuk nosyonundan yoksun ve vatandaşlarımızın büyük çoğunluğu tarafından rağbet edilmeyecek nitelikte olduğu değerlendirilmektedir."