İnsan Hakları Haftası

İnsan Hakları Haftası
İnsan Hakları Haftası
VAN (AA) - Vali Aydın Nezih Doğan, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.Doğan, mesajında, ülke insanının, insanı yaratılmışların en...

VAN (AA) - Vali Aydın Nezih Doğan, İnsan Hakları Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Doğan, mesajında, ülke insanının, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak gören, insan hakları konusunda daha ileri standartları diğer dünya milletlerinden önce tanımış ve bu değerlerle yüzyıllarca insanlığa yol göstermiş bir medeniyetin mensubu olduğunu hatırlattı.

Bu özelliğine rağmen, yüzyıllar sonra insan odaklı düşünmeye başlayan batının insan hakları bayraktarlığını yürüttüğünü kaydeden Doğan, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"Medeniyetimizin değer yargılarını yorumlamakta neden geri düştük. Elbette İnsan Hakları Haftasını, evrensel bir değer olarak idrak edecek, durumumuzu gözden geçirmek için fırsat olarak göreceğiz. Ama muhakememizi, kültürel referanslarımızla da bağlı kalmayı ihmal etmeyeceğiz. Bu bağlamda insan odaklı bir yeni anlayışın ülkemize egemen olduğunu, anayasamız dahil, toplum hayatına yön veren yapı taşlarının yeniden yorumlanmakta olduğunu görüyoruz. Bizi biz yapan değerlerimizle aramıza mesafe koyan, Osman Gazi'nin 'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' sözlerinde anlam bularak, insan odaklı mekanizmasından uzakta duran yaklaşımları terk ediyor ve bu yolun doğru bir yol olduğundan şüphe duymuyorum."

Doğan, insan haklarının korunması görevinin sadece hükümetlerin başarabileceği bir iş olmadığını, bunda görevin bütün kuruluşlar ile insanların işbirliğinden geçtiğini bildirdi.


  ETİKETLER:

  Dünya

  ,

  Van

  ,

  Aydın

  ,

  Fırsat

  ,

  toplum

  ,

  ülke

  ,

  ,

  şüphe

  ,

  Evrensel