İşitme ve konuşma engellilere "işaret dili" kursu

İşitme ve konuşma engellilere "işaret dili" kursu
İşitme ve konuşma engellilere "işaret dili" kursu
VAN (AA) - İpekyolu Gençlik Merkezi ile İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, kentteki işitme ve konuşma engelli...

VAN (AA) - İpekyolu Gençlik Merkezi ile İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği, kentteki işitme ve konuşma engelli vatandaşlar için "işaret dili" kursu açtı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren kursta 120 saatlik eğitim uygulanacak.

İpekyolu Gençlik Merkezi kurs salonlarında başlayan eğitimlere ilk etapta 35 kişinin müracaat ettiği açıklandı.

İpekyolu Gençlik Merkezi Müdürü Cevdet Arslan, yaptığı yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:

"Ülkemizde işitme engeli bireylerin kamu hizmetlerine erişimi ile ilgili birçok sorun bulunmaktadır. Özellikle kamu kurumları, çalışanlarının işaret dilini bilmemeleri ve kamu kurumlarında işaret dili tercümanlarının yeterli düzeyde istihdam edilmemesi, işitme engeli bireylerin kamu hizmetlerine erişimini olumsuz etkilemektedir. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak amacıyla, Van İpekyolu Geçlik Merkezi olarak Van İşitme Engelliler Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Kulübü Derneği işbirliğiyle bu kursu açtık."

Kurs çalışmalarının farklı projelerle devam edeceğini belirten Arslan, işitme engellilerin kamu hizmetlerinden yararlanması için daha farklı projeler geliştireceklerini bildirdi.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  spor

  ,

  Kamu

  ,

  eğitim

  ,

  kültür

  ,

  engelli