İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını

İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa baskını
- Diyanet-Sen Van Şube Başkanı Arvas: "İsrail, Mescid-i Aksa Külliyesine ait kubbenin altına kadar girerek, mihrabı askerlerine çiğneterek, çirkin bir saldırının altına imza attı"

VAN (AA) - Diyanet - Sen Van Şube Başkanı Nurullah Arvas, İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'ya baskınına tepki gösterdi.

Arvas, yazılı açıklamasında, katil devlet İsrail'in Mescid-i Aksa'ya yaptığı çirkin saldırıya sessiz kalmanın, zulmü onaylamak, saldırıya ortak olmak anlamına geldiğini belirtti.

"İsrail, Mescid-i Aksa Külliyesi'ne ait kubbenin altına kadar girerek, mihrabı askerlerine çiğneterek, çirkin bir saldırının altına imza attı" diyen Arvas, uluslararası kurum, insan hakları örgütleri, Arap Birliği, İslam İşbirliği Teşkilatı ve UNESCO'nun, Mescid-i Aksa'ya yönelik saldırıların son bulması, kuşatmanın kaldırılması için harekete geçmesi gerektiğini bildirdi.

 Arvas, açıklamasında şunlara yer verdi:

"İsrail, faşist uygulamalarıyla, işgaliyle, saldırılarıyla uluslararası hukuku, bütün semavi dinlerin hukukunu ihlal etmeye devam ediyor. Kudüs bütün semavi dinlerin ortak coğrafyası, Mescid-i Aksa bütün Müslümanların ortak mabedi ve tüm insanlığın ortak mirasıdır, belleğidir. Bu belleği yok etme çabasına giren İsrail, tüm insanlığın şuurunu hedef aldığını bu hain saldırıyla bir kez daha belgelemiştir. İsrail'in Filistin'deki soykırımına sessiz kalan dünya artık zulme 'dur' demeli, insan hakları ihlalleri ile işgali sona erdirmelidir. Uluslararası kuralların, medeniyet ve kültür mirasına karşı bu tür saldırıları yasaklamasına rağmen, İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alması, dünyanın sessizliğinden ve seyirciliğinden aldığı cesaretle hareket ettiğini belgeliyor. Tüm dünyayı terör devleti İsrail'in Mescid-i Aksa'yı hedef alan saldırılarını, faşizan uygulamalarını uluslararası düzeyde açıkça kınamaya ve bu mukaddes mekanı korumaya çağırıyoruz. Bu anlamda İsrail'i şiddetle kınıyor ve lanetliyoruz."

Türkiye 'nin devletiyle, milletiyle, sivil toplum örgütleriyle Filistin konusundaki hassasiyetini artırarak devam ettirmesi gerektiğini kaydeden Arvas, Mescid-i Aksa'ya yönelik işgalin sona ermesi ve tekrarlanmaması için bölgedeki dinamiklerin ortak tepki vermesini sağlayacak insani, siyasi ve diplomatik girişimin yapılması gerektiğini belirtti.