İşsizliğe karşı "enerji üniversitesi" teklifi

İşsizliğe karşı "enerji üniversitesi" teklifi
İşsizliğe karşı "enerji üniversitesi" teklifi
VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Ateş, artan işsizliğin bölgeye...

VAN (AA) - Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Ateş, artan işsizliğin bölgeye bir enerji üniversitesi kurularak çözülebileceğini söyledi.

Ateş, bölgede giderek artan işsizliğe dikkat çekerek, bunun bir an önce çözülmesi gerektiğini söyledi.

Enerjinin dünyada 8 trilyon dolarlık dev bir pazar olduğunu anlatan Ateş, bunun yaklaşık 5 milyar kullanıcısının olduğunu ve 21. yüzyılın en büyük ekonomik fırsatı şeklinde görüldüğünü ifade etti.

Doğru politikalarla genelde Türkiye , özelde Van ve bölge kentlerinde milyonlara fırsatları yaratabileceğini vurgulayan Ateş, Van ve bölge kentlerindeki işsizliği çözebilmesi için ilk etapta adı Van Gölü olan bir enerji üniversitesinin kurulması gerektiğini bildirdi.

Ateş, enerji üniversitesiyle Van'ın ulusal ve uluslararası öğrenci, yatırımcı ve girişimcilerin tercih edeceği bir şehir olacağını aktararak, şöyle konuştu:

"Ancak, böyle bir alt yapının olduğu bölgelerde ekonomi canlanır, fabrikalar kurulur ve işsizlik azalır. Bu işbirliği, kitlesel akıl, paylaşım, sosyalleşme ve daha fazla katılım sağlayan bir projedir. Daha önemlisi bölgenin eğitimine ve ekonomisine, olgunlaşmasına büyük katkı sağlayacaktır. Böylece, kadim Van ilimiz Mezopotamya'nın ticaret, finans ve cazibe merkezi olacaktır. Hayatta iyi bir mesleğin çözemeyeceği çok az sorun var. Bölgenin beşeri sermaye sorununu da ancak bu şekilde çözebiliriz. Son zamanlarda dünyada, üniversite ve sanayi işbirlikleri önem kazanıyor. Bu konuda dünyada ve Türkiye'de de ciddi gelişmeler var. Bundan hareketle Doğu Anadolu Bölgesi'nin makus talihinin değişmesi ve bölgenin 2023 vizyonunun gerçekleşebilmesi için bölgede fabrikaların kurulması ve bunun için öncelikle alt yapı şartlarının oluşturulması gerekir."