"İstilacı tavşanlar" doğaya salındı

"İstilacı tavşanlar" doğaya salındı
"İstilacı tavşanlar" doğaya salındı
VAN (AA) - Van Gölü'nde bulunan Akdamar Adası'ndaki tarihi eserlere ve ekosisteme zarar verdiği gerekçesiyle toplanan 300 tavşan, doğal yaşam...

VAN (AA) - Van Gölü'nde bulunan Akdamar Adası'ndaki tarihi eserlere ve ekosisteme zarar verdiği gerekçesiyle toplanan 300 tavşan, doğal yaşam alanlarına bırakıldı.

Bölgenin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve üzerindeki Ermeni kilisesi ile inanç turizmine de hizmet eden Akdamar Adası'na geçmiş yıllarda "turistlerin ilgisini çekmesi" amacıyla bırakılan ve sayıları her geçen gün artan tavşanların, tarihi eserlere ve ekosisteme verdiği zarar nedeniyle toplanması kararlaştırıldı.

Kimyasal, biyolojik ve ateşli silah kullanılması yerine, canlı olarak toplatılmasına karar veren ilgililer, kurdukları kafes tuzaklar sayesinde 3 bin dolayında olduğu tahmin edilen tavşanlardan 300'ünü yakaladı.

Kafeslere bırakılan tavşanlar, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Yaban Hayatı Koruma ve  Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Lokman Aslan öncülüğündeki ekip ile Van Gölü havzasındaki çeşitli bölgelere götürülerek doğaya salındı.

Aslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tavşanların toplanması için oluşturulan komisyonun, özellikle adadaki tarihi yapılara zarar veren tavşanların toplatılması için 2 yıllık bir çalışma yürüteceğini söyledi.

Tavşanların kafesle avcılık yöntemiyle yakalandığını vurgulayan Aslan, şöyle konuştu:

"Ekolojik dengenin sağlanması için yakaladığımız tavşanları komisyon üyelerinin uygun gördüğü, yaşamlarını devam ettirecekleri alanlara gruplar halinde bırakıyoruz. Hazırlanan rapora göre adada 3 bin dolayında tavşan olduğunu tahmin ediyoruz ve şu ana kadar yakaladığımız 300 tavşanı ilk kez doğaya bırakma işlemini gerçekleştirdik. Tavşanla mücadele çok zor ve uzun vadeli bir iş. Tehlikenin ortadan kalktığına dair yeni bir komisyon kararı alınıncaya kadar çalışmalarımız devam edecek."