Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü

Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü
Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü
VAN (AA) - Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Van'da tören düzenlendi.İl Jandarma Komutanlığı'nda gerçekleştirilen...

VAN (AA) - Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Van'da tören düzenlendi.

İl Jandarma Komutanlığı'nda gerçekleştirilen törene Vali İbrahim Taşyapan, Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu, İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay İrfan Kızılaslan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Piyami Battal, kurum amirleri, mahalle muhtarları, askeri erkan ve davetliler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hulusi Akar ile Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Barutçu da kutlama mesajı gönderdi. 

Jandarma teşkilatının tarihçesinin okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan İl Jandarma Komutan Yardımcısı Albay Mustafa Özdurhan, Jandarma Teşkilatı'nın 176. kuruluş yılını kutlamanın gurur ve heyecanını yaşadıklarını belirtti. 

Gece gündüz demeden yaşamın her anında yurdun her köşesinde daima halkın yanında olan jandarma personelinin ulusun engin güvenine mazhar olduğunu söyleyen Özdurhan, "176 yıllık köklü tarihi, eğitimli, disiplinli personeliyle jandarma, varlığını halktan gördüğü desteğe borçludur. Toplumsal yapıda ve teknolojide yaşanan gelişmeleri yakından takip etmekte, çağın gerektirdiği kolluk hizmetlerinin ihtiyaçlarına süratle adapte olmak için kendini sürekli yenilemektedir. Bu kapsamda her zaman erişilebilir, güvenilir, insan merkezli, katılımcı, güler yüzlü, anlayışlı, ikna edici, güven veren, empati yapabilen bir personel yapısını esas almaktadır" dedi. 

Konuşmaların ardından jandarma ekiplerinin yürüttüğü faaliyetler kapsamında eğitilen dedektör köpeklerinin, bomba, uyuşturucu araması ve arama-kurtarma gibi alanlarda gösteri yaptığı törende katılımcılara, jandarma teşkilatı tarafından kullanılan silahların sergi ve tanıtımı yapıldı. 

Tören, İl Jandarma Komutanlığı tarafından verilen kokteylle sona erdi.