- Jandarmanın inci kefalini koruma mücadelesi

- Jandarmanın inci kefalini koruma mücadelesi
- Jandarmanın inci kefalini koruma mücadelesi
- Üreme dönemi olan 3 aylık süredeki denetimlerde, kaçak yollarla avlanan 81 ton 292 kilogram inci kefali ele geçirildi -Canlı ele geçirilen 39 tona yakın inci kefali tekrar göle bırakıldı

VAN (AA) - İl Janarma Komutanlığı ekipleri, üreme dönemi olan 15 Nisan-15 Temmuz tarihleri arasında kaçak yollarla avlanan 81 ton 296 kilogram inci kefaline el koydu.

Dünyada sadece Van Gölü'nde yaşayan ve 15 Nisan-15 Temmuz tarihlerinde tatlı sulara göç ederek üremesini gerçekleştirdiği için avlanması yasaklanan inci kefalinin neslinin korunması için Van Valiliği koordinasyonunda bir araya gelen yetkili birimler, 3 ay boyunca göl çevresinde denetim yaptı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yürütülen koruma çalışmaları kapsamında, gölde ve akarsuların döküldüğü alanlarda  denetimlerini sürdüren ekipler, 93 kaçakçılık olayına müdahale etti.

- Avcılara 66 bin 585 lira para cezası 

Denetimlerde, 81 ton 296 kilogram inci kefali ile çok sayıda manyat ağa el koyan ve kaçak avcılık yapan kişilere 66 bin 585 lira para cezası kesen ekipler, 38 ton 940 kilogram canlı inci kefalini de göle bıraktı.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Para

  ,

  göç

  ,

  denetim

  ,

  lira

  ,

  jandarma

  ,

  koruma

  ,

  müdahale

  ,

  kaçak