Kaçaklar Mehmetçik ile hayata tutundu

Kaçaklar Mehmetçik ile hayata tutundu
Kaçaklar Mehmetçik ile hayata tutundu
- İran'dan çıktıkları umut yolculuğunda yedi kişinin donarak ölümüyle sonuçlanan 33 Afganistan uyruklunun yaşadığı trajedi, sınır ihlalini erken fark eden Mehmetçik'in girişimiyle felakete dönüşmedi - Sınırda bitkin buldukları 13'ü kadın ve çocuk 26 kişiye parkalarını giydiren askerler, çocukları kucaklarında ısıtmaya çalıştı - Askerler, kar kalınlığının 1,5 metreyi bulduğu bölgede donmak üzereyken bulunan Afganların hayata tutunmalarını sağladı

VAN (AA) - NECAT HASAR - SERACETTİN SEÇKİN - Van'ın Çaldıran ilçesinde sınırdan kaçak giriş yapan altısı çocuk , yedi kişinin ölümüyle sonuçlanan olayda, Mehmetçik 26 kişinin hayatını kurtardı.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki Van 6. Hudut Alay Komutanlığı 1. Hudut Tabur Komutanlığı Hangediği Hudut Karakolu ekiplerinin, İran sınır hattında yürüttüğü gözetleme faaliyeti, olası bir felaketin önüne geçti.

Türkiye -İran sınırının güvenliğini sağlayan hudut birliği, gece yürüttüğü keşif ve gözetleme faaliyeti sırasında Türkiye'ye geçiş yapan bir grup insan görüntüsü aldı.

Bunun üzerine bölgeye giden güvenlik güçleri, sınırı yasadışı yollarla geçen 14'ü çocuk, 5'i kadın olmak üzere Afganistan uyruklu 33 kişiyle karşılaştı.

Türk askerlerini karşılarında gördüklerinde donarak ölmekten kurtulduklarını anlayan ve kaçmak yerine büyük sevinç yaşayan Afganlar, teslim oldu. Büyük bir trajediye şahit olan askerler, ölen yedi kişi için bir şey yapamasa da bitkin halde buldukları 26 kişiye şefkat elini uzattı.

Hava sıcaklığının sıfırın altında 12 dereceye kadar düştüğü bölgede, parkalarını çıkarıp kaçaklara giydiren, çocukları da kucaklarında ısıtmaya çalışan Mehmetçik, bir süre karakolda misafir ettikleri Afganların önce sağlık kontrolünden geçirilmek üzere Çaldıran Devlet Hastanesine ardından 1. Hudut Tabur Komutanlığına götürülmesini sağladı.

Tabur komutanlığında da yabancılara sıcak yemek ve çay ikramında bulunan askerler, bitkin durumdakileri kendi yataklarında yatırdı, elbiseleri perişan haldeki çocuklar için de evlerinden getirdikleri kendi çocuklarının kıyafetlerini giydirdi.

Sınır hattında yaşanan olaya müdahale eden askeri unsurların başında görevli Teğmen Burak Serdar Bilgeç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sınırdan alınan görüntü üzerine olay yerine gittiklerini ve bölgeye vardıklarında vahim bir durumla karşılaştıklarını söyledi.

-"Askerlerim gözyaşlarını tutamadı"

Teğmen Bilgeç, olayı fark etmemeleri ya da geç kalmaları durumunda Afganların hepsinin ölebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bölgeye gittiğimizde bir kadın soğuktan donarak ölmüş vaziyette yatıyor, beş çocuk ise soğuktan donmak üzereydi. Mehmetçik hemen kendi kıyafetlerini çocuklara ve kadınlara vererek onların daha fazla zarar görmesini engelledi. Askerler herhangi bir emir beklemeden üzerilerindeki parkaları çıkarıp titreyen çocuk ve kadınlara giydirdi. Bu vahim tablo karşısında bazı askerlerim gözyaşlarını tutamadı. Olay derhal sıralı komutanlara iletildi ve sığınmacılar süratle karakola alınarak kendilerine sıcak içecekler ve kıyafetler verildi. Bölgeye çağrılan 112 acil yardım ekiplerinin gelmesi ile ilk tıbbi müdahale karakolda yapılarak, Çaldıran Devlet Hastanesine götürülüp sağlık kontrolünden geçirildiler. Durumu ağır olan 5 kişi Van'a sevk edildi. Yaşları 5 ile 10 arasında değişen altı çocuk da tüm müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Geride kalanlar hudut taburumuzda misafir ediliyorlar."

Çaldıran 1. Hudut Tabur Komutanlığına misafir edilen Afganlardan Ramin Ahashimi de kar yağışı ve tipinin etkili olduğu, hava sıcaklığının da sıfırın altında 12 derece ölçüldüğü 2 bin 800 rakımlı Türkiye-İran sınırında, ayaklarında ayakkabısı olmayan kadın ve çocuklarla yaklaşık 12 saat boyunca yürüdüklerini anlattı.

Zorlu yürüyüşün ardından Türkiye tarafına geçtiklerini vurgulayan Ahashimi, "Yolumuzu kaybetmiştik ve karla kaplı zeminde ayakkabısız yürümek zorunda kalan bir kadının donarak öldüğünü gördüm. Moralimiz çok bozuk ve ümidimizi kaybetmiştik. Bu sırada Türk askerleri bizi yakaladı. Eğer Türk askeri bizi bulmasa hepimiz ölecektik. Bu nedenle Türk hudut birliklerine ve Türk askerine minnetlerimi sunuyorum" dedi.