Kaçakların yardımına Mehmetçik yetişti

Kaçakların yardımına Mehmetçik yetişti
Kaçakların yardımına Mehmetçik yetişti
- Van'ın Başkale ilçesinde kaçakların sınır hattındaki vadide mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon düzenledi - Bölgeye bir saatte ulaşan askerler, aralarında çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 41 kaçağı kurtardı

VAN (AA) - Van'ın Başkale ilçesinde vadide mahsur kalan Afganistan uyruklu 41 kaçak, Mehmetçik tarafından kurtarıldı.

Türkiye - İran sınırının güvenliğini sağlayan Başkale 4. Hudut Tabur Komutanlığı Sualtı Hudut Bölük Komutanlığı ekipleri, termal kameralarla keşif ve gözetleme faaliyeti yürütürken, bir grubun ülkeye izinsiz girdiğini belirledi.

Kaçakların sınır hattındaki vadide mahsur kaldığını tespit eden Mehmetçik, bölgeye operasyon düzenledi. Bölgeye bir saatte ulaşan askerler, 6'sı çocuk  Afganistan uyruklu 41 kaçakla karşılaştı. Soğuktan etkilenen çocukları battaniyelere saran askerler, üşüyen kaçaklara da parkalarını giydirdi. Sualtı Hudut Bölüğünde misafir edilen kaçaklara yemek, çay ve süt ikramında bulunuldu.

Kaçaklardan Ahmed Feradi, yaptığı açıklamada, yol boyunca büyük zorluklar yaşadıklarını ve askerler olmasa sınırda kaybolacaklarını söyledi. Feradi, yardımları sayesinde kurtuldukları askerlere teşekkür etti.

Başkale Devlet Hastanesindeki sağlık kontrolünün ardından Yatılı İlköğretim Bölge Okulunun yatakhanesinde misafir edilen kaçakların, sınır dışı işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine gönderileceği öğrenildi.