Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı

Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı
Kadın Politikaları Daire Başkanlığı çalışmalarına başladı
VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesince kurulan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara ayrım ve şiddet içeren yaklaşımların ortadan...

VAN (AA) - Van Büyükşehir Belediyesince kurulan Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, kadınlara ayrım ve şiddet içeren yaklaşımların ortadan kaldırılması, koruyucu uygulamaların geliştirilmesi, kadınların ekonomik, toplumsal, kültürel ve sağlık açılarından güçlendirilmesi amacıyla yeni projeleri hayata geçiriyor.

Türkiye 'de ilk kez Van Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nce kurulan Van Büyükşehir Belediyesi Kadın Politikaları Daire Başkanlığı, çalışmalarına başladı.

Daire başkanlığı bünyesinde, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele, Kadın Eğitim ve Araştırma ile Kadın Ekonomisini Geliştirme müdürlükleri kuruldu.

Kadın Politikaları Daire Başkanı Sevgi Özdinç, yaptığı açıklamada, temel hedeflerinin tüm belediye çalışanları ve meclis üyelerine cinsiyet eşitliği eğitimi vermek olduğunu belirterek, bu çalışmanın kısa sürede başlayacağını söyledi.

Kadın yaşam merkezinde kadınlar için birçok alanda atölyeler kurduklarını aktaran Özdinç, yaşam merkezi bünyesinde ayrıca kadına yönelik şiddetle mücadele biriminin de aktif bir şekilde çalıştığını, şiddet gören veya psikolojik desteğe ihtiyacı olan kadınlara psikologlar tarafından destek verildiğini bildirdi.

Temel amaçlarının kadınları evden çıkararak, sosyal , siyasal ve ekonomik hayatta aktif katılımını sağlamak olduğunu söyleyen Özdinç, şunları ifade etti:

"Şehir planlaması ile yapı mimarisinde cinsiyete duyarlı yaklaşımların, politikaların benimsenmesi ve uygulanması için kadınlar söz sahibi olacaklar. Şehircilik hizmetlerinde kadın yararına düzenlemeler ve örnek uygulamaları da gerçekleştirerek kadının toplumsal yaşama katılımını geliştirmek hedeflerimiz arasında yer almakta. Yine kentte yaşayan kadınlara ilişkin çok sayıda alan taraması, anket ve rapor hazırlayarak, elde edilen veriler ışığında politikalar geliştireceğiz."