Kalecik TOKİ'de su sorunu çözülüyor

Kalecik TOKİ'de su sorunu çözülüyor
Kalecik TOKİ'de su sorunu çözülüyor
VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Mustafa Çiftçi, depremin ardından evi yıkılan vatandaşlar için yaptırılan Kalecik TOKİ bölgesindeki konutlarda...

VAN (AA) - AK Parti Van Milletvekili Mustafa Çiftçi, depremin ardından evi yıkılan vatandaşlar için yaptırılan Kalecik TOKİ bölgesindeki konutlarda yaşanan su sıkıntısının kısa sürede çözüleceğini bildirdi.

Bilici, yaptığı yazılı açıklamada, Kalecik Mahallesinde yaptırılan 2 bin 456 konutun kısa sürede tamamlandığını, vatandaşların 2012 yılında evlerinde oturmaya başladığını anımsattı.

Kalecik bölgesinin belediye sınırları dışında olması nedeniyle konutlar için Alabayır Köyü'nden 7 kilometrelik isale hattı çekildiğini ancak isale hattının imalat hataları ve açılan kuyuların bir kısmının kuruması nedeniyle konutlarda su sıkıntısının yaşandığını belirten Bilici, sıkıntının giderilmesi için ilk etapta tankerlerle su taşındığını daha sonra AFAD tarafından farklı bir şebeke suyunun konutlara bağlandığını kaydetti.

Bilici, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Mevcut isale hattındaki sorunlar giderildi. Yaklaşık 3 milyon 800 bin liralık kaynak kullanılmasına rağmen sorun çözülemedi. Kalecik bölgesindeki su sorununun kalıcı çözüme kavuşması için bu bölgenin Van şehir şebekesine bağlanılması hususunda Valilik, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığına yazı yazdı. Görüşmeler sonucunda AFAD Başkanlığınca yatırım programına alınan ve TOKİ Başkanlığınca proje çalışmaları tamamlanan yeni isale hattı 3 kilometre olacak ve konutların su deposuna bağlanacak. Aralık ayı içinde ihalesi yapılması planlanan yeni isale hattının tamamlanması ile su sıkıntısı giderilecek."