Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da

Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da
Kalkınma Bakanı Yılmaz Van'da
- Yılmaz: "Sanayileşme bir kültür, disiplin meselesidir. Ona uygun iş gücü oluşması, çalışma anlayışının gelişmesi meselesidir. Tekstil kentin, bu yönde kente önemli etkisinin olacağına inanıyorum"

VAN (AA) - Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Sanayileşme bir kültür, disiplin meselesidir. Ona uygun gücü oluşması, çalışma anlayışının gelişmesi meselesidir. Tekstil kentin, bu yönde kente önemli etkisinin olacağına inanıyorum" dedi.

AK Parti Hakkari İl Başkanlığı'nın 5. Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılmak üzere AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Aydın ve Kocaeli Milletvekili Zeki Aygün ile Van'a gelen Bakan Yılmaz, Ferit Melen Havalimanı'nda Vali Aydın Nezih Doğan, AK Parti Van Milletvekili Fatih Çiftçi, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Emin Yaşar Demirci, AK Parti Van İl Başkanı Zahir Soğanda ve partililer tarafından karşılandı. 

Hakkari'ye hareketi öncesinde VIP salonunda, Vali Doğan'la basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında kentte uygulanan Tekstil Kent Projesi'yle ilgili değerlendirmede bulundu.

Hızlı bir çalışma sonucu somut bir aşamaya geldikleri projenin, Türkiye 'de bu kapsamdaki ilk ve örnek çalışma olduğunu belirten Yılmaz, "Önemli bir yerde sanayiciler için her şeyi hazırlayıp, gelin üretim yapın dediğimiz bir alan. Neden yapıyoruz bu çalışmaları?  Uzun yıllar sürekli göçün yaşandığı bölgede yeterince sanayileşme ve üretim artışı yaşanmadı. Biz de yol, üniversite, altyapı ve her alana yaptığımız yatırımlarla bölgede yeni istihdam alanlarının yaratılmasına imkan sağlıyoruz. Teşvik politikalarımızla bölgemizde yatırım yapanlara ciddi destekler sağlıyoruz" diye konuştu.

-"Van'a pozitif ayrımcılık tanıyoruz"

Yılmaz, her zaman pozitif ayrımcılık tanıdıkları Van'da, teşvik politikalarına bir de Tekstil Kent Projesi'ni eklediklerin anımsatarak, amaçlarının daha fazla insanın, gençlerin, kızların iş sahibi olmasını ve evlerine düzenli gelir götürmelerini sağlamak olduğunu ifade etti.

Van'ın, büyük ölçekli bir il olduğunu ve bölgenin genelinin de sanayileşmesine katkı sağlayacağını dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:

"Sanayileşme bir kültür, disiplin meselesidir. Ona uygun iş gücü oluşması, çalışma anlayışının gelişmesi meselesidir. Tekstil kentin bu yönde kente önemli etkisinin olacağına inanıyorum. Başka sanayi dallarının gelişmesine katkı sağlayacağına inanıyorum. Önümüzdeki haftalarda DAP Eylem Planı'nı Başbakanımız açıklayacak. Burada da bölge için farklı eylemlerimiz sizlerle paylaşılacak. Proje kapsamında 7 Mayıs 2015'te işlerimizi tamamlamayı planlıyoruz. Toplam bütçesi 45 milyon lira civarında. Doğal gaz dağıtım, iletim ve atık su iletim hatları projeleriyle birlikte 50 milyon lira civarında bedelle projemizi tamamlayacağız."

-"Yatırım için 69 firma tesis başvurusunda bulundu"

Tekstil kentte yatırım yapmak için 69 firmanın tesis başvurusunda bulunduğunu ve bu firmaların beyan ettikleri istihdam sayısının 12 bini aştığını açıklayan Yılmaz, firmaların sabit yatırım tutarlarının da 77 milyon lira olduğunu kaydetti.

Yılmaz, değerlendirme süreçlerinde kentte tekstil alanında yatırımı bulunanlara da pozitif ayrımcılık tanıdıklarını vurgulayarak, başvuran firmaların, istihdam sayısının büyüklüğü, sabit yatırım tutarının büyüklüğü, yatırımda öz kaynak oranının büyüklüğü, tekstil sektöründe ihracat tecrübesi, tekstil alanında tecrübe durumu, yatırımla ilgili fizibilite soru formu cevapları, tekstil alanında Van'da mevcut yatırım varlığı gibi kriterlere göre değerlendirildiğini anlattı.

Yapılan değerlendirme sonrası tesis tahsis edilecek 26 firmanın tespit edildiğine değinen Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu firmaların taahhüt ettiği istihdam sayısı 6 bin 905 kişi. Bu doğrudan istihdam. Hizmet sektörleri ve yan istihdamlarla birlikte bu rakamın 10 bini aşacağını düşünüyorum. Sabit yatırım tutarı 46 milyon lira. Bu firmalara tahsis edilen kapalı alan 43 bin 200 metrekare. Taahhüt ettikleri satış geliri 168 milyon lira. Burada her şeyi hazırladık, yatırımcılara makineleri getirin kurun ve üretime başlayın diyoruz. Ayrıca güneş enerjisi üretimi yapacak bir altyapı da oluşturuldu.

Van, bilindiği gibi güneş enerjisi bakımından Türkiye'nin en elverişli kentlerden biri. Havanın soğukluğuna bakmayın, önemli olan ışınların geliş açısı ve bazı kriterler. Bu da proje açısından önemli. En kısa zamanda insanların istihdam edildiği alanı gelip görmek istiyoruz. Bir ilin sanayileşmesi kolay değil. Belli süreleri alıyor. Belli eğitim programlarının kullanılması zaman alacak ama bunları birlikte başaracağız."

Yılmaz, İran ile tercihli ticaret anlaşmasını gerçekleştirdiklerine ve bundan sonra iki ülke arasındaki ticaretin daha farklı olacağına değinerek, her yıl belirlenen ürünlere 15 yeni ürün ekleyerek ticaret alanını genişleteceklerini, bu gelişmelerin kente çok önemli kazanım sağlayacağını dile getirdi.

Yılmaz, basın toplantısının ardından beraberindeki milletvekilleriyle helikopterle Hakkari'ye gitti.