Kalp hastalarının bölgedeki umudu oldu

Kalp hastalarının bölgedeki umudu oldu
Kalp hastalarının bölgedeki umudu oldu
- Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Kaya, son 6 ayda 300'e yakın kalp ameliyatı yaptı

VAN (AA) - Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Yüksel Kaya, yaptığı başarılı kalp operasyonlarıyla bölgedeki hastaların umudu oldu.

Hastane bünyesinde son 6 ay içerisinde 40'ı ileri girişim olmak üzere 300'e yakın kalp hastasının ameliyatı yapıldı.

Kaya, yaptığı açıklamada, ileri girişim uygulanan 40 hastadan 31'nin doğuştan kalbinin delik olduğunu söyledi.

Diğer ameliyatlarda, kalp kapağı, trafik kazasına bağlı aort damar yırtılması ve şah damar tıkanıklığına bağlı felçli bir hasta bulunduğu ifade eden Kaya, bu ameliyatların hepsini de kateter laboratuvarında, anjiyo yöntemiyle kasıktan girilerek, lokal anesteziyle yapıldığını anlattı.

Operasyonlarda hiç genel anestezi kullanmadığını vurgulayan Kaya, şöyle devam etti:

"Bu hastalarımızın hepsi ortalama bir  gece hastanemizde kaldı ve herhangi bir komplikasyon gelişmedi. Bu hastaları bu şekilde tedavi edemeseydik, açık kalp ameliyatıyla tedavi etmek zorunda kalacaktık. Açık kalp ameliyatı, uzun süren yoğum bakım ve servis yatışları gerektirmenin yanı sıra ameliyata bağlı gelişen ağrılar, kozmetik sorunlar, iş-güç kaybı ve bir sürü risk taşımaktadır. Kullandığımız yeni yöntemle hastaya genel anestezi vermiyoruz. Lokal anesteziyle hastayla konuşarak, herhangi bir kesik izine mahal vermeden, kasık damarından girerek hastamızı başarılı bir şekilde tedavi ediyoruz."

- "Kalp hastalıkları tedavisinde ileri girişim dönemine başladık"

Kaya, önceki yıllarda Van'da rutin kardiyoloji girişimlerinin yanında ileri girişimlerin yapılamadığına dikkati çekerek, "Doğuştan kalbi delik hastalara anjiyo yöntemiyle kapama işlemi, elektro fizyoloji, kalp pili, asd ve kalp kapak hastalarına balon işlemi gibi işlemler daha önceki yıllarda yapılmamaktaydı ama son yıllarda gerek hastane yönetiminin bize tanıdığı imkanlar, gerekse arkadaşların gayretiyle bu tür hastaları da rutin ve başarılı bir şekilde tedavi etmekteyiz. Artık bu türdeki hastalarımızın il dışındaki hastanelere gitmesine gerek kalmadı" diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Balon

  ,

  Girişim

  ,

  Gece

  ,

  Kalp

  ,

  kapak

  ,

  eğitim

  ,

  ,

  Kozmetik