Kan davalı aileler barıştırıldı

Kan davalı aileler barıştırıldı
Kan davalı aileler barıştırıldı
- Van'da 3 yıl önce bir kişinin öldürülmesiyle aralarında kan davası başlayan Burukan aşiretine mensup iki aile, kanaat önderlerinin devreye girmesiyle barıştı

VAN (AA) - Van'ın Erçek Mahallesi'nde 3 yıl önce bir kişinin öldürülmesiyle Burukan aşiretine mensup iki aile arasında başlayan kan davası, kanaat önderlerinin devreye girmesiyle barışla sonuçlandı.

Kan davasının ardından ailelerle görüşen aşiretin ileri gelenleri, kanaat önderleri ve Tuşba Belediye Başkanı Doç. Dr. Fevzi Özgökçe, ailelerin barışmasını sağladı.

Uzun süren çabaların ardından her iki aileye mensup çok sayıda kişi, bugün kent merkezindeki bir lokantada verilen barış yemeğine katıldı.

Yemekte konuşan Özgökçe, Burukan aşiretinin sadece bir ilde ve ülkede değil, dünyanın birçok ülkesinde yaşayan büyük bir toplum olduğunu söyledi.

Aşiret üyelerinin kendi yaşantılarına, toplumuna, gelenek ve göreneklerine uyan bir barışı sağladığını ifade eden Özgökçe, şöyle konuştu:

"İki aile arasındaki barışın sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Biz İslamiyet'te bunu biliyoruz, 'Birinin işlediği suçtan, günahından ve kabahatinden dolayı, kardeşi veya yakını mesul tutulamaz'. Barış olmadığı zaman suçsuz, günahsız olan bir başkasının belki hayatlarının veya yuvaların dağılmasına neden olacak ama bizler mümin, Müslüman ve aklıselim büyük bir toplum olarak bunun önüne geçmemiz lazım. Rabbim bu tür olayların bir daha yaşanmasına fırsat vermesin."

Özgökçe, bölgedeki bazı sıkıntılardan kaynaklanan husumetlerin sonlandırılarak, barış ve kardeşliğin sağlanmasının asli görevlerinden olduğunu dile getirerek, barışın sağlanmasına öncülük eden insanların yanı sıra fitne ve fesatlık yapıp kardeşliği, huzuru ve barışı bozan insanlara da fırsat verilmemesi gerektiğini belirtti.

Kanaat önderlerinden Salih Çakay ise Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerle barışın önemini vurgulayarak, barışta hayır ve bereketin olduğunu anlattı.

Duaların edildiği barış yemeği, ailelerin masadaki Kur'an-ı Kerim'e el basması ve kucaklaşmasıyla sona erdi.