Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanması

Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanması
Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanması
- Eski Başbakan Yardımcısı Atalay: "Kapının açılması için çalışmalar yapıyoruz. Ulaşımın, güvenlik ortamının daha sağlıklı hale getirilmesi konusunda sizlere birkaç gün içinde iyi haber vereceğim"

VAN (AA) - Eski Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kapıköy Sınır Kapısı'nın kapanmasına ilişkin, "Kapının açılması için çalışmalar yapıyoruz. Ulaşımın, güvenlik ortamının daha sağlıklı hale getirilmesi konusunda sizlere birkaç gün içinde iyi haber vereceğim" dedi.

Van'da İskele Öğretmenevi'nde Küçük Sanayi Sitesi esnafıyla bir araya gelen Atalay, depremin acı günlerinde esnafın yaşadığı sıkıntılara tanıklık ettiklerini belirterek, yaşanan sıkıntıların giderilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

Atalay, 1 Kasım'da yapılacak seçimin önemine değinerek, şunları söyledi:

"4 ayda yaşadıklarımızı biliyoruz. Türkiye öyle kolay koalisyonların kurulduğu bir ülke değil. İnşallah bu seçimler yeniden huzurlu ve istikrarlı bir dönemi getirir. Van'daki 7 Haziran seçimlerin sonuçlarını kabul edilir görmüyoruz. 1 Kasım seçimlerinin bunu tamamen telafi edeceğine inanıyoruz. Tüm teşkilat olarak farklı bir çalışma azmi içindeyiz. Van'da görecesiniz dinamik bir seçim kampanyası yürüteceğiz. Sizlerin destekleri bizim partimiz için çok önemli."

Depremde hava sıcaklığının sıfırın altında 15 derecelere kadar düştüğü bir dönemde büyük çaba göstererek yaraları sarmaya çalıştıklarını, hükümetin de desteğiyle bunu sağladıklarını söyleyen Atalay, bundan sonra da kentin ekonomisinin, ticaretinin ve turizminin gelişmesi için çalışacaklarını aktardı.

Atalay, AK Parti olarak hiçbir zaman yapamayacakları işlerin taahhüdünü vermediklerini vurgulayarak,  bu manada seçimden sonra Van'ın kaderinin değişmesini istediklerini dile getirdi.

- Kapıköy Sınır Kapısı

Van'ın ticari hayatını yakından ilgilendiren ve İran ile ticaret konusunda önemli potansiyeli olan Kapıköy Sınır Kapısı'nın gümrük personelinin kaçırılması nedeniyle kapandığını anımsatan Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kapıköy, Van'ın ekonomik hayatı, İran ile ilişkiler ve sınır ticareti anlamında çok önemli ama güvenlik de önemli. Terör örgütü oradaki 11 gümrük memurunu kaçırıyor. Sonra bunları 20 gün tuttu, böyle bir ortamda kapı kapandı, kent ekonomisi zarar gördü. Bölgede yaşayan insanlara bunun ne faydası oldu. Amaç huzursuz etmek. Van'daki hayatı daha yaşanılmaz kılmak. Bu hainler, Van'ın yerlisi gitsin meydan onlara kalsın istiyor. Biz Van'ı daha yaşanır kılmak istiyoruz. Kapının açılması için çalışmalar yapıyoruz. Ulaşımın, güvenlik ortamının daha sağlıklı hale getirilmesi konusunda sizlere birkaç gün içinde iyi haber vereceğim. Otellerdeki sakinliği gördüğümde çok üzüldüm. Van'ın tekrar İran ile komşuluk ilişkilerini rahatlatmamız lazım."

Seçim sürecinde güvenlikle ilgili çalışmaların çok daha ileri seviyede olduğunu sözlerine ekleyen Atalay, "Her yerde Vanlı kardeşlerimle buluşacağım" dedi.