Kış lastiği uygulaması başladı

Kış lastiği uygulaması başladı
Kış lastiği uygulaması başladı
- Van'da, İl emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerince kış lastiği kontrolü yapıldı

VAN (AA) - Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması kapsamında Van'da denetim yapıldı.

İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehirlerarası otobüs terminali ile okul önlerinde bekleyen öğrenci servislerinde, kış lastiği kontrolü yaptı.

Otobüs ve öğrenci servislerini durdurarak lastiklerinin diş derinliğini kontrol eden ekipler, araçlarında kış lastiği bulunmayan sürücülere, belirtilen yasal süre içerisinde kış lastiği takmaları konusunda uyarıda bulundu.

Van İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü Grup Amir Yardımcısı Hükümdar Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Aralık 2014-1 Nisan 2015 tarihleri arasında ticari taşımacılık yapan araçlarda kış lastiği bulundurma zorunluluğu olduğunu anımsattı.

Yolcu ve eşya taşımacılığında kullanılan araçların kurala uymayan işletmecilerine 519 lira para cezası uygulanacağını hatırlatan Yılmaz, "Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yazlık lastiklere oranla daha iyi yol tutuş ve yüksek güvenlik sağlıyor. Biz de olası kazaların önüne geçebilmek, yolları açık bulundurmak, yolcuların güvenli şekilde karayollarını kullanmasını temin etmek amacıyla bu uygulamayı yapıyoruz. Bu zorunluluğa uymayan sürücüler hakkında gerekli yasal işlemler yapılacak" dedi.