Kızılay'ın Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası

VAN (AA) - Kızılay Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir, bu yıl Kızılay'ın düzenlediği Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası ile ilgili açıklama...

VAN (AA) - Kızılay Van Şube Başkanı Yalçın Özdemir, bu yıl Kızılay'ın düzenlediği Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası ile ilgili açıklama yaptı.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, Türk Kızılayı'nın artık geleneksel hale getirdiği Vekaletle Kurban Kesim Kampanyasının 2014 yılında da devam ettiğini bildirdi.

Ülkenin ve dünyanın dört bir köşesindeki ihtiyaç sahiplerini yalnız bırakmayan Türk Kızılayının, kurban etlerini binlerce mazlumun sofrasına ulaştıracağını beliten Özdemir, açıklamasında şunlara yer verdi:

"Uygulanacak model sayesinde ihtiyaç sahipleri sadece Kurban Bayramı döneminde değil, yıl boyu ete kavuşacak. Türk Kızılayı'nın 'Kurban'da Kızılay Modeli' sayesinde hayırseverler kurban ibadetlerini, amacına ve kuralına uygun olarak yerine getirebilecek. Kurbanlıklar, Et ve Süt Kurumu'nun modern kombinalarında vekalet sahiplerinin isimleri okunarak, Kurban Bayramı'nın ilk üç günü kesilecek. İslami şartlara uygun şekilde gerçekleştirilecek kesimlere din görevlileri, veterinerler ve noter de eşlik edecek. Kurban etlerinden elde edilecek kavurma, konserve haline getirilerek 800 gramlık teneke kutulara konulacak. Kavurma konserveleri Türk Kızılayı Şubeleri aracılığıyla yıl boyunca ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak."

Özdemir, hayırseverlerin Pakistan, Somali, Etiyopya, Bangladeş, Filistin, Irak, Bosna-Hersek, Kosova, Karadağ, Makedonya ve Bulgaristan'daki ihtiyaç sahipleri için de Türk Kızılayı'na kurban vekaletlerini verebileceğini kaydetti.

Özdemir, açıklamasında, "Hayırseverler, yurtiçi 1 hisse kurban vekalet bedeli olarak 650 lira  öderken, yurtdışı kurban vekalet bedeli için de 350 lira ödenecek. Yurtdışı Vekaletle Kurban Kesim Kampanyası, 11 bin hisse ile sınırlı tutulacak. Kurban ibadetini yerine getirmek isteyen hayırseverler, şubemizi arayabilir" ifadelerine yer verdi.