Köprü suya gömüldü, mahalleli mahsur kaldı

Köprü suya gömüldü, mahalleli mahsur kaldı
Köprü suya gömüldü, mahalleli mahsur kaldı
- Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Güllüçimen Mahallesindeki köprünün baraj suyu altında kalması nedeniyle bölgede yaşayan vatandaşlar mağdur oldu - Ellerinde uzun sopalarla suyun altında kalan köprüden karşıya geçmeye çalışan mahalleliler, 15 gündür çocuklarını okula gönderememekten yakındı

VAN (AA) - Van'ın Muradiye ilçesine bağlı Güllüçimen Mahallesindeki köprünün, baraj suyu altında kalması bölgede yaşayan vatandaşları zor durumda bıraktı.

Erciş ilçesinde, sulama suyu sorununu çözmek için inşa edilen ve 2014 yılında açılışı yapılan Morgedik Barajı'nın su biriktirmesinden dolayı, ilçeye 30 kilometre mesafedeki Güllüçimen Mahallesinin istimlak edilen bazı yerleri baraj suyu altında kaldı. İki yıl önce istimlak paralarını alan ancak taşınmayan bazı vatandaşlar, barajın su biriktirmesinden dolayı mahallede mahsur kaldı.

Ellerinde uzun sopalarla baraj suyunun altında kalan köprüden karşıya geçmeye çalışan mahalleliler, 15 gündür çocuklarını okula gönderemediklerini belirtti.

Güllüçimen Mahallesi Muhtarı Sadrettin Sarı, gazetecilere yaptığı açıklamada, köprünün karşısına geçmek için ecel teri döktüklerini söyledi.

Muradiye ile aralarında bağlantı sağlayan tek yolun su altında kaldığını anlatan Sarı, "Yetkililer ve milletvekilleriyle görüştüm. Sorunu halledeceklerini söylediler. Fakat şimdiye kadar bir şey yapılmadı. Böyle devam ederse canımızdan olacağız. Birçok ailenin evinde yiyeceği kalmadı. İnsanlar hastaneye gidemiyor. Bu insanların hali ne olacak" diye konuştu.

Baraj inşa edilirken  çevre yolu yapılması sözü karşısında evlerini boşaltacaklarını yetkililere ilettiklerini ifade eden Sarı, söz verilen çevre yolunun yapılmadığını dile getirdi.

Kendi mahallesinde yaşayanları evlerini boşaltmaları konusunda ikna ettiğini dile getiren Sarı, şöyle konuştu:

"Vatandaşları ikna ettim ve sınırımızda bir sıkıntı olmadığını yetkililere ilettim. Bunun üzerine yol için ölçümler başladı. Ölçümler için Devetaş Mahallesi sınırına gidildiğinde, mahalle sakinleri istimlak bedeli almadıkları için yol yapımına izin veriyor. Yani ölçümleri yapıldığı halde, yol yapılmadı. Paraları ödenmediği için hak sahipleri buna izin vermedi. Devetaş'a kadar direkler dikildi. Ancak ondan sonra iş kitlendi ve yürümedi. Adamların parasını verip çalışmalara başlasınlar."

Mahallelerinde 60 hane bulunduğunu belirten Sarı, "Taşımalı eğitim gören öğrencilerimiz 15 gündür okula gitmiyor. Yetkililerin buna acil çözüm bulması gerekiyor" dedi.

Güllüçimen Mahallesinde oturan Sadrettin Sarı da ilçe merkezine taşınmak için evini yıkmaya başladığını ancak köprünün suya gömülmesinden dolayı mahallede mahsur kaldığını söyledi.

Köprü su altında kaldığı için taşınamadığını bildiren Sarı, "Eşyalarımı yukarı mahalleye götürdüm. Yetkililerin söz verdiği çevre yolu bugüne kadar yapılmadığı için burada mahsur kaldık. Bir yere kıpırdayamıyoruz. Müteahhidin çevre yolunu yapmasının ardından biz de taşınacaktık. Ancak yol yapılmadan, barajın kapaklarını kapatarak, bizi de mahsur bıraktılar. Elektrik direkleri bile su içinde kaldı" şeklinde konuştu.


  ETİKETLER:

  Van

  ,

  Erciş

  ,

  çevre

  ,

  elektrik

  ,

  ilçe

  ,

  eğitim

  ,